Neukáznění návštěvníci způsobili v Zoo Hluboká úhyn březí losice

úhyn losice v hlubocké zoologické zahradě (zdroj FB Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou)

ČESKOBUDĚJOVICKO – V pondělí chovatelé Zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou našli ve výběhu losů jednu z mladých losic ležící na boku se silnými bolestmi břicha. Veterinář na místě zjistil, že zvíře má těžkou koliku a počínající oběhové selhání. Losici se již bohužel nepodařilo zachránit. Ztráta je ještě horší v tom, že byla samice březí. Zvíře uhynulo zřejmě kvůli tomu, že ho někdo z návštěvníků nakrmil nevhodnou stravou.

Z tiskové zprávy vyplývá, že přivolaný veterinární lékař diagnostikoval těžkou koliku doprovázenou naprostou zástavou činnosti zažívacího traktu a počínajícím oběhovým selháním. „Zvíře trpělo velkými bolestmi a nereagovalo ani na ošetřovatele. Losice pouze ležela a kopala kolem sebe. Z nozder a z tlamy jí vytékaly bachorové tekutiny, které již podle zápachu naznačovaly, že došlo k masivnímu poškození trávicí soustavy,“ uvádí se ve zprávě. I přes zahájení okamžité léčby samice losa uhynula.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podle informací ze zoologické zahrady provedená pitva kromě jiného potvrdila těžký krvavý zánět tenkých střev a předního úseku tlustého střeva toxického původu. Zánět byl vyvolán působením nevhodné potravy, neodpovídající vybalancované krmné dávce běžně podávané chovateli. To znamená, že zvíře bylo nakrmeno zcela nevhodným krmivem, pravděpodobně pečivem či sušenkami.

„Losi jsou zvířata na kvalitu potravy velice citlivá, v podstatě se jedná o potravní specialisty se zaměřením na listy a větvě měkkých dřevin, včetně borovice a smrku. Jakákoliv nevhodná změna v krmení vede k trávicím problémům! Nejnebezpečnější je pro zvířata nakrmení zcela nevhodnými lidskými potravinami,“ píše se v tiskové zprávě.

Během pitvy se zároveň ukázalo, že samice byla zhruba v polovině březosti a čekala dvojčata. Její pohlavní cesty byly zcela v pořádku. Pravděpodobně by tedy bez problému mláďata porodila.

„Tento čin způsobil nejen chovatelskou ztrátu, ale psychickou újmu jak chovatelům, tak i zbylým obyvatelům losí expozice. Bohužel, chvilková potěcha neukázněného návštěvníka způsobila zásah do života nejen samotného zvířete, ale i zaměstnanců zoologické zahrady,“ popsalo vedení Zoo Hluboká na svém facebookovém profilu.

Vedení zoologické zahrady uvádí, že i přes opakované informování veřejnosti a neustálou osvětu o nekrmení zvířat v zoologických zahradách k těmto incidentům dochází opakovaně, a to nejen v jejich zoo.