Horácká galerie: Staňte se kreativníkem a objevte poklady umění

Budova zámku v Novém Městě na Moravě. Zdroj: Horácká galerie
Budova zámku v Novém Městě na Moravě. Zdroj: Horácká galerie

Vydejte se při svém putování Vysočinou na poznávací výlet do světa sochařského, výtvarného i kreativního umění. V prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě sídlí Horácká galerie, která se ve svém sbírkovém programu zaměřuje na tvorbu významných osobností regionálního umění. Poznávejte, objevujte nebo se sami na chvíli staňte kreativním umělcem Horácka!

Horácká galerie, to je krása vně i uvnitř

Novoměstský zámek, který dal vystavět na sklonku 16. století Vilém Dubský z Třebomyslic, byl několikrát poškozen, poté opraven a jeho konečná podoba v novorenesančním slohu se datuje od roku 1874. O devadesát let později získává část zámeckých prostor Horácká galerie a od roku 1972 už využívá pro expozice celý areál. Navštivte Horáckou galerii, která dnes svojí působností přesahuje hranice regionu; je místem umění a tvůrčích činností.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Informační tabule před novoměstským zámkem. Zdroj: Horácká galerie
Informační tabule před novoměstským zámkem. Zdroj: Horácká galerie

Objevte bohatství umění v Horácké galerii

Prostory stálé expozice Horácké galerie na novoměstském zámku představují v reprezentativním výběru průřez sbírkami této instituce. Svými významnými díly jsou zde zastoupeni přední představitelé realistické linie moderního českého sochařství. Máte tedy jedinečnou možnost shlédnout díla takových sochařů, jakými byli například Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Pokorný a Jan Štursa. Plastiky a reliéfy těchto kmenových autorů chronologicky mapují počátky, doby zrání, vrcholy i pozdní fáze jejich umělecké tvorby. Instalace plastik doplňují obrazy malířů, kteří byli většinou celoživotně spjati s tímto regionem, ať už se zde narodili a žili, nebo si ke zdejšímu kraji a lidem vytvořili během svého života vřelý vztah. I proto dnes můžete obdivovat krásu horácké krajiny díky plátnům Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora, Aloise Podlouckého a dalších umělců. Součástí sbírkového fondu je soustředěná kolekce hutního skla ze 60. a 70. let minulého století, pocházející z produkce známé sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.

Zdroj: Horácká galerie
Zdroj: Horácká galerie

Horácká galerie vystavuje, vzdělává a baví!

Kromě stálých expozic probíhají v Horácké galerii zajímavé a poutavé výstavy, kulturní akce, edukační programy pro školy, komentované prohlídky nebo workshopy. A dokonce se zde můžete stát kreativníkem a vymyslet text pro komiks, vytvořit podmalbu na sklo, zahrát stínohru, vyrobit těžítko nebo sochoplechovku. Výlet do Horácké galerie rozhodně není nuda!

Komentovaná prohlídka v Horácké galerii. Zdroj: Horácká galerie
Komentovaná prohlídka v Horácké galerii. Zdroj: Horácká galerie

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době, vstupném, výstavách a akcích najdete na internetových stránkách Horácké galerie. Klikněte zde.

Místo výletu

Kraj: Kraj Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Město: Nové Město na Moravě

Kontakt

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
Vratislavovo nám. 1
59231 Nové Město na Moravě

tel.: +420 566 654 211, +420 735 703 196
e-mail: info@horackagalerie.cz
www.horackagalerie.cz

Tip na fajn výlet

Nahlédněte pod ruce sklářských mistrů a vyzkoušejte si jejich náročnou práci na vlastní kůži. Pojďte na prohlídku sklárny, galerie i na exkurzi do sklářské huti. Sklárna Svoboda ve vesničce Karlov u Žďáru nad Sázavou na Vysočině má svůj skleněný příběh, poznejte jej.