Vezli naftu bez placení daně. Přišli o ni a navíc museli zaplatit daň

Foto: Celní úřad JMK

BŘECLAV – Pět případů nelegálního převozu nafty v celkovém množství 780 litrů řešili jihomoravští celníci v průběhu měsíce ledna. Poslední dva se staly minulý týden ve čtvrtek a v sobotu.

Minulý týden ve čtvrtek zastavili celníci na dálnici D52 ve směru na Mikulov dodávkový vůz Mercedes s polskou státní poznávací značkou. Řidič přiznal, že v nákladovém prostoru přepravuje 130 litrů motorové nafty a jede do Itálie. Při kontrole však celníci našli další desetilitrový kanystr v kabině vozu. „Protože řidič nepředložil žádný doklad prokazující zdanění nafty nebo doklad o přepravě, celníci ji zajistili a následně mu bude ještě vyměřena spotřební daň. Obdobně v sobotu český řidič přijíždějící ze Slovenska po dálnici D2 převážel v rozporu se zákonem 300 litrů motorové nafty. Nejen že o pohonné hmoty v hodnotě přibližně 11 tisíc korun přišel, bude muset také doplatit dlužnou spotřební daň ve výši přibližně 2500 korun,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková. Ve třech dalších případech se jednalo o řidiče ze Slovenska, Maďarska a Rumunska, kteří také převáželi pohonné hmoty v nadlimitním množství 120, 120 a 100 litrů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Řidiči v rozporu se zákonem převáží bez patřičných dokladů pohonné hmoty v množství, které převyšuje limit pro osobní spotřebu. „Podle zákona o spotřebních daních je možné pohonné hmoty bez prokázání zdanění převážet pouze v nádrži vozidla a k tomu jeden dvacetilitrový kanystr. V případě, že toto ustanovení řidiči nedodrží, riskují propadnutí převáženého zboží, a navíc ještě doplacení dlužné spotřební daně,“ vysvětlila Temňáková.