I zahrada může být elegantní a praktická zároveň. Nevěříte?

Od jara do podzimu se řada zahrad stává místem společenských setkání, odkud je pravidelně slyšet smích mnoha generací. Proč je tak příjemné setkávat se venku? Jak zařídit útulné a intimní místo pro grilování s přáteli nebo večeři s rodinou? Máme pro vás pár zajímavých tipů.

Čerstvý vzduch a sluneční paprsky umí pořádně dobít baterky

Možná si budete již ze školních let pamatovat, že jste měli nejradši hodiny venku pod širým nebem. Zejména čerstvý vzduch, umí díky vysokému obsahu kyslíku totiž zvednout náladu. Navíc vnější prostředí dává člověku pocit svobody.

Vytvořte na své zahradě odpočinkovou zónu, jež vám dopřeje soukromí

O tom, že by měla být na zahradě oddělena odpočinková zóna, zóna okrasná, ale i část pro pěstování plodin, jste již jistě slyšeli. Jak se, ale postarat o to, aby odpočinková část k vaší zahradě krásně ladila, dopřála vám soukromí, a navíc vyžadovala jen minimální údržbu?

Skvělou volbou mohou být zahradní altány, ale i pavilony, které nabízí zastřešení, jež vás ochrání nejen před letní přeháňkou, ale i před ostrými slunečními paprsky. Stejným způsobem pak chrání i zahradní nábytek. Zejména pavilony pak nabízejí i boční stěny z odolných textilií, jež vás ochrání před zvědavými zraky kolemjdoucích nebo vašich sousedů. Konstrukčně a prostorově méně náročné pak bývají klasické zahradní pergoly.

Zahradní pavilon se závěsy a moskytiérami, foto gardenway.cz

Dřevo je krásné, má však svá ale

Všechny výše uvedené zahradní konstrukce byly dříve budovány zejména ze dřeva, protože se jedná o jednoduše zpracovatelný materiál, který nabízí mnoho prostoru pro vaši fantazii. Navíc se dřevěné pergoly, terasy či pavilony skvěle hodí k mnoha architektonickým stylům. Na druhou stranu mají tyto stavby ze dřeva velmi náročnou údržbu, protože se musí natírat, napouštět, a i tak je ne vždy dokážete ochránit.

Díky tomu se stávají hliníkové pavilony a altány hitem. Hliníkové konstrukce totiž vyžadují pouze minimální údržbu a mají velmi dlouhou životnost. Navíc i textilie použité jsou rychle schnoucí. Kromě toho bývají hliníkové konstrukce subtilnější, takže při stejné zastavěné ploše, získáte v altánu či pergole cenné místo navíc. Zní to skvěle, že? Pojďte načerpat inspiraci třeba na https://gardenway.cz/zahradni-altany.

Zahradní altán z hliníku a polykarbonátu se závěsy, foto gardenway.cz

I zahradní nábytek vybírejte s ohledem na jeho údržbu a životnost

V současné době je velmi populární polyratanový zahradní nábytek, který vyniká designem s jednoduchými a elegantními liniemi. Má jednoduchou údržbu, není na rozdíl od dřeva příliš těžký při manipulaci a je dostupný v mnoha různých sestavách, jež zahrnují velké sedací soupravy, menší pohovky, křesílka či klasické židle. Ve většině případů je tento nábytek opatřen poduškami z rychleschnoucího materiálu, takže ani prudká odpolední bouřka nezabrání příjemnému večernímu posezení s přáteli. I tak se však vyplatí pořídit si zahradní truhlu kam můžete uložit nejen náhradní polštáře, ale i deky, které se hodí, když někomu z hostů začne být zima.

Terasová pergola se skládací střechou, foto gardenway.cz

Užívejte si teplé letní večery, dlouho do noci

Asi každý ví, že nejlepší dny jsou zpravidla ty, od kterých to vůbec nečekáme. Hravě se tak může stát, že se plánovaná odpolední siesta protáhne do tmy a déle. Aby vás tyto situace nezaskočily je vhodné mít vyřešené zahradní osvětlení. To by mělo designově ladit s vybavením posezení, ale důležitější je, jak budou svítit. Světlo by nemělo být příliš ostré, aby neoslňovalo a nenarušilo ani pohodovou atmosféru.