Den pro jedličku: Nadšenci budou sázet stromky v Kunratickém lese

Děti sázení malých stromečků baví. / Zdroj: Lesy hlavního města Prahy

PRAHA – Jedle bělokorá, někdejší královna českých lesů, se může i díky vám navrátit do pražské přírody! Pomoci jí k tomu můžete svou účastí na akci Den pro jedličku, při které spolu se zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy vysadíte v Kunratickém lese předpěstované sazenice stromků. Sázet se bude už zítra!

Mnozí lidé si před Vánoci zakoupili od Lesů hlavního města Prahy speciální sazeničky jedle bělokoré v květináči. A právě tyto jedličky se budou v sobotu 1. dubna od 14 hodin v lokalitě Na Ovčíně nedaleko Velkého altánu do lesa navracet. Přijít ale mohou i ti, kteří si sazeničku pořídit na Vánoce nestihli – na místě budou připravené i volné jedličky, kterých se zájemci mohou ujmout a vysadit je do lesa. Půjde tak o vyvrcholení aktuálního ročníku projektu Lesů hlavního města Prahy Vánoční jedlička s budoucností. Sázení stromků totiž probíhalo už v minulých letech a zúčastnilo se jich mnoho rodin i jednotlivců. Hlavně děti si podle fotografií z předchozích ročníků tento jedinečný kontakt s přírodou užily. Pomohly tak spojit příjemné s užitečným: jedle bělokorá totiž v minulosti patřila mezi naše nejhojnější jehličnany, postupem času ale z českých lesů kvůli znečištění ovzduší i nešetrnému hospodaření v lesních porostech takřka vymizela. A právě společná sázení připravených sazenic to mohou změnit.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pracovníci Lesů hlavního města Prahy zároveň upozorňují: „Do lesa patří jen stromky z lesních školek, které jsou vypěstované přímo pro výsadbu v lesním porostu a mají potřebnou dokumentaci!“ Nenoste tedy na společné sázení žádné kultivary okrasných dřevin v naději, že tak les obohatíte, ani jiné sazeničky.

Sázet jedličky můžete i individuálně, stačí se domluvit

Pokud vám termín společného sázení stromků nevyhovuje a chtěli byste si jedličku do lesa zasadit sami, má pro vás tato městská organizace řešení. Stromky si totiž můžete vysadit individuálně na předem vybraných pasekách, stačí mít vlastní nářadí. Opět platí, že lze sázet pouze sazenice zakoupené v rámci vánočního projektu od Lesů hlavního města Prahy. Chcete-li svoji jedličku v lese vysadit mimo akci Den pro jedličku, napište na mail jedlicka@lesy-praha.cz. „Pošleme vám přesné souřadnice vybraných pasek a pokyny, jak při výsadbě postupovat, aby se jedlička správně ujala,“ vzkazují lesníci.