Za restaurační zahrádky se ve Zlíně bude muset platit

Ilustrační foto

ZLÍN – Majitele zlínských restaurací čeká změna. Zastupitelé rozhodli změnit sazby poplatku za užití veřejného prostranství a provozovny budou muset začít platit. Novela vyhlášky vejde v platnost 1. května.

Ve Zlíně doposud neplatili majitelé zahrádek, kteří měli otevřeno od června do září. To splňují prakticky všichni provozovatelé. „Přestože restaurační zahrádky představují významný způsob zatraktivnění a v důsledku toho i navýšení příjmů provozovatelů, město nemá z tohoto typu užívání veřejného prostranství dlouhodobě žádný příjem. A to i přesto, že se ve většině případů jedná o městské pozemky a v některých případech i v atraktivních lokalitách zlínského centra,“ vysvětluje vedoucí Odboru majetkové správy Magistrátu města Zlína Eva Husáková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Majitelé budou platit základní denní sazbu, nebo měsíční či roční paušál. V případě denní sazby se v zóně A, což představuje širší centrum města, budou platit 4 koruny za metr čtvereční a v zóně B zahrnující zbytek města, 2 koruny. Měsíční paušální částka představuje v zóně A 100 korun za metr čtvereční a v zóně B 50 korun. Roční paušál činí v zóně A 1000 korun za metr čtvereční a v zóně B 500 korun.

„Výběr typu sazby je primárně na provozovateli, který si může zvolit buď základní denní sazbu a platit podle skutečných dnů užívání veřejného prostranství nebo si může zvolit platbu paušální částkou, která je oproti základní sazbě ve výsledku zvýhodněná o zhruba dvacet procent,“ uvedla Eva Husáková. Pokud zahrádka stojí na veřejném prostranství, které není v majetku města, je od poplatku osvobozena.