Chystáte se “pálit čarodějnice”? Na co je dobré dát si pozor

vatra
Ilustrační foto Pixabay

OLOMOUCKÝ KRAJ – Tradiční filipojakubská noc se blíží. Lidé zakládají velké vatry pro pálení čarodějnic, proto je tento den také černým dnem hasičů. Na co byste si měli dát pozor, aby se vydařená akce neproměnila v noční můru?

Filipojakubská noc, Valpuržina noc, pálení čarodějnic, to všechno je noc ze 30. dubna na 1. května. Zvyk pálení čarodějnic se traduje už od dob Keltů, ohni byla vždy přisuzována očistná moc. Když se ale vymkne naší kontrole, dovede nás také pořádně potrápit. “Březen a duben jsou totiž měsíce, kdy naše jednotky vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji. Loni jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polí, luk a lesů. Letos jsme jich prozatím museli hasit necelých 20,” informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. Ať už se zúčastníte nějaké hromadné akce nebo se sejdete s rodinou u ohniště na vlastní zahradě, dejte hasičům předem vědět. Ohlášení pomůže předejít planým výjezdům a naopak, pokud je to nutné, urychlí jejich zásah. Právnické a podnikající fyzické osoby musejí pálení na volném prostranství hlásit na základě zákona, ostatním to hasiči doporučují. Využít můžete jednoduchou aplikaci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Zároveň nezapomínejte, že podle zákona o požární ochraně jste povinni si počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Prostudujte si proto zásady v tabulce pod článkem. Pokud nedodržíte zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, můžete dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun.