Panika kolem milovického azbestu poškodila rezervaci. Která území jsou opravdu zamořena?

Panelák v bývalém vojenském prostoru Milovice, Zdroj Česká krajina

NYMBURK – V posledních týdnech se objevily zprávy o tom, že v bývalém vojenském prostoru Milovice se vyskytuje nebezpečný azbest. Policisté a inspektoři životního prostředí provádějí vyšetřování a mapování kontaminovaných lokalit.

Na základě dílčích zjištění znalce bylo zveřejněno, že rozsah kontaminace azbestem v lokalitě je značný. Konkrétní lokality či pozemky však označeny nebyly. Nyní už se ví víc.

Zasažené lokality

Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) je prokazatelně zasažena pouze oblast severně od letiště Milovice – Boží Dar, kde znalec zjistil významný výskyt azbestu. Azbest se nalezl také v recyklátu, který se použil pro výstavbu cyklostezky mezi Milovicemi a obcí Zbožíčko.

Nezasažená rezervace

Naopak kontaminace nezasáhla jiné části bývalého vojenského prostoru, kde se dnes nachází přírodní rezervace Milovice. Tuto informaci potvrdila i Policie ČR, která upřesnila zástupcům obcí a vlastníkovi pozemků prokazatelně zasažené lokality.

Zaznívá kritika

Ochranářská společnost Česká krajina, která spravuje rezervaci Milovice, však kritizuje některé veřejné instituce za to, že se vyjadřovaly natolik nešťastně, že vzbudily u občanů a médií dojem, že azbestem je zamořený celý bývalý vojenský prostor. Podle ředitele Dalibora Dostála to rezervaci vážně poškodilo a způsobilo nevratné škody.

Ředitel České krajiny také tvrdí, že od žádného úřadu nedostala oficiální vyjádření o situaci s azbestem, přestože o ně požádal. „Nepřesné informace, a zároveň nezveřejnění přesných podkladů, které již byly k dispozici, rezervaci vážně poškodily. Je to pro nás těžká rána. Způsobilo nám to nevratné škody. Zrušilo se několik akcí, televizní natáčení, dobrovolníci odřekli účast na domluvených brigádách,“ uvedl Dostál. Špatná pověst, kterou rezervace získala kvůli azbestu, podle něj může ohrozit její budoucnost a financování.

Možnost podpořit

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu nebo nákupem na e-shopu, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.