Syndrom neklidných nohou: Příčiny, příznaky a léčba tohoto nepříjemného onemocnění

Víte, co se skrývá pod označením syndrom neklidných nohou? Čím se toto onemocnění projevuje, jaké jsou příčiny jeho vzniku a jak jej lze léčit?

Co to je syndrom neklidných nohou?

Pro syndrom neklidných nohou existují také další označení:

  • restless legs syndrome,
  • RLS,
  • Willis-Ekbomova nemoc,
  • akatizie.

Toto onemocnění spočívá v tom, že pociťujete nepříjemnou bolest končetin, jež vás nutí jimi neustále pohybovat. O tom, že syndrom neklidných nohou trápil již naše předky, svědčí fakt, že se zmínky o příznacích této nemoci objevily již v 17. století. I přesto ale nejsou příčiny vzniku nemoci doposud známy.

Někdy se může objevit v těhotenství, jeho výskyt může zvýšit také cukrovka a Parkinsonova choroba. Syndrom neklidných nohou a psychosomatika spolu mohou také souviset.

Projevy syndromu neklidných nohou

Také znáte ten pocit, když se večer chystáte do postele, ale jakmile se dotknete své luxusní matrace a ulehnete, pociťujete svědění, tahání, bolest, píchání či pulsování v končetinách a máte neovladatelnou touhu jimi pohnout? Právě tak se syndrom neklidných nohou projevuje.

Syndrom neklidných nohou: Babské rady i běžná léčba

Při léčbě syndromu neklidných nohou se můžete řídit babskými radami, jež zahrnují užívání bylinných čajů, jenž pozitivně působí na nervový systém. Konkrétně se jedná o heřmánek a meduňku.

Syndrom neklidných nohou a bylinky jsou častou první pomocí před tím, než pacient navštíví doktora. Lékaři vám mohou doporučit nastavit pravidelný režim a omezení kofeinu i alkoholu. V těžších případech přicházejí na řadu také farmaka.

Syndrom neklidných nohou: Terapie klidem, která zabírá

Protože syndrom neklidných nohou se často objevuje před usnutím, důrazně se doporučuje dodržovat základní pravidla spánkové hygieny. Před spaním si uvařte zklidňující čaj, nevěnujte se fyzicky náročným činnostem, vypněte televizi i telefon a raději si před usnutím čtěte. Nespavost a další poruchy spánku, jež s RLS souvisí, můžete minimalizovat také výběrem vhodné matrace a nastolením příjemných podmínek v ložnici.

Jakou zvolit matraci? Matrace z paměťové pěny vám nabídne pohodlí a podmínky pro dokonalý odpočinek. Pěnová matrace je totiž známá tím, že se přizpůsobí tvaru těla, pomáhá s regenerací svalů i kloubů a je vhodná i tehdy, kdy vás trápí bolest zad.

Při jejich nákupu se zaměřte také na další vlastnosti, kterými jsou:

  1. výška matrace,
  2. tuhost matrace,
  3. rozměr matrace.

Zdroj obrázku: Sergey Mironov / Shutterstock.com

Syndrom neklidných nohou: Pomoc při nespavosti

Bohužel je syndrom neklidných nohou také častým důvodem insomnie. Příznaky a léčba insomnie vypadají na papíře jednoduše, ale v praxi musíte být důslední, abyste se konečně mohli dobře vyspat. Co to znamená? Spouštěčů nespavosti může být celá řada, například stres, deprese, úzkost, již zmíněné zdravotní problémy, ale také nepříjemné prostředí, ve kterém usínáte.

Jak se tedy nespavosti zbavit?

  • Kromě dodržování spánkové hygieny se vyvarujte krátkých šlofíků během dne.
  • Přetvořte svou ložnici v bezpečný prostor.
  • Máte-li pocit, že je vaše matrace již proleželá, patří na její místo nová matrace. Kdy je čas vyměnit matraci? Tehdy, když se probouzíte rozlámaní a matrace je již viditelně použitá.

Syndrom neklidných nohou je nepříjemným onemocněním, které není radno podceňovat. Pokud nastavení režimu a dodržování spánkové hygieny nepomáhá, navštivte svého lékaře.