Zlín Film Festival: Program pro 3. den

Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Třetí den na filmovém festivalu ve Zlíně slaví Český rozhlas 100. výročí vysílání pestrým programem na náměstí Míru i v parku Komenského. Koncertovat budou Lucie Vondráčková a Lake Malawi. Do Zlína poprvé zavítá pikantní podcast Hodina dějepichu, v talk show Život je takovej promluví o životních karambolech Tereza Pergnerová. Vítěze vyhlásí výtvarná soutěž pro děti se zrakovým postižením Radost tvořit. Jejich práce jsou vystaveny ve foyer Kongresového centra.

Nejdůležitější události 3. dne

Radost tvořit – Slavnostní vyhlášení vítězů, Kongresové centrum, 13.00 – Mezinárodní výtvarná soutěž dětí a mládeže se zrakovým postižením, letos na téma „Lidé a čas“. Porota ocení 10 jednotlivců, 2 kolektivy a udělí 4 hlavní ceny v jednotlivých věkových kategoriích. Vítězné práce jsou k vidění ve foyer Kongresového centra až do 7. června.

Zrakově handicapovaní budou mít také v průběhu festivalu příležitost zúčastnit se několika filmových projekcí s audio komentářem. O speciální zvukovou stopu jsou doplněny pohádka a filmy Krakonošovo tajemství, Tajemství pana M. a Děti Nagana.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Večerní koncerty Českého rozhlasu, náměstí Míru:

– Lucie Vondráčková, 18.30

– Lake Malawi, 20.30

Z filmového programu doporučujeme

V bublině (režie: Aleksi Salmenperä, Finsko, 2022, 102 min.), Golden Apple Cinema 6, 17.30 – Život šestnáctileté Eveliiny se obrátí vzhůru nohama, když náhodou zahlédne svou matku, jak vášnivě líbá ženu. Svěží rodinná komedie se stala jednou z předních událostí finské filmové scény.

Beze strachu (režie: Luciano Toriello, Itálie, 2023, 72 min.), Golden Apple Cinema 4, 11.10 – Pierfrancesco je ve svých jedenácti letech vycházející hvězdou kitesurfingu. Adrenalinový a vizuálně přitažlivý dokument o odvaze, ctižádosti i obavách malého chlapce v boji s ohromnou sílou oceánu a větru při provozování tohoto zajímavého sportu. Film uvede delegace tvůrců: Luciano Toriello, Massimo Rizzello, Pierfrancesco Rizzello, Pino Maiorano.

Muzikál ze základky (režie: Nanna Kristín Magnúsdóttir, Island, 2022, 89 min.), Golden Apple Cinema 5, 14.30 – V létě roku 1980 se jedenáctiletá Hanna se svou kapelou snaží vypátrat zločince, kteří hrozí zničením školy a tím také plánovaného školního koncertu. Snímek byl inspirován slavným muzikálem „Abbababb!“. Nevšední, barevně stylizovaný a hravý snímek se na Islandu těší velké popularitě. Film uvede delegace tvůrců: Nanna Kristín Magnúsdóttir.

Co se hraje v letním kině

John Wick: Kapitola 4 (USA, 2023, 169 min.), 21.30 hodin – John Wick (Keanu Reeves) odhalí cestu, jak porazit Nejvyšší radu. Než se mu však podaří získat svobodu, musí čelit novému nepříteli, který má mocné spojence po celém světě. Bude to o to těžší, že nová spojenectví mění staré přátele v nepřátele…

Zajímavé doprovodné akce

Život je takovej

Hodina dějepichu, nádvoří zámku, 15.00 – Podcast o těch nejšťavnatějších částech historie je poprvé ve Zlíně. Zaměří na to, co se odehrálo před kamerou, za kamerou, na plátně i pod ním.

Tereza Pergnerová, stan, 17.00 – Jaké to je, když osud připraví na cestě životem těžké překážky? Hostem talk show Filipa Tellera na téma „Vrcholy a pády jako součást našeho života“ je moderátorka, herečka a zpěvačka Tereza Pergnerová.

Animační kuchyně, 100dola, Filmové ateliéry, 10.45-14.45 – Workshop seznamující s tvorbou animovaného filmu. Jednu z technik si budete moct vyzkoušet i na vlastní kůži.

1000 jeřábů pro UNICEF, OZC Zlaté jablko, 11.30-16.00 – Charitativní akce na podporu programů UNICEF na pomoc dětem.

Albatros Media – Disney 100, park Komenského, šapitó, 10.00-15.00 – fotostěna, zábava pro děti, soutěže, Star Wars cosplay. 11.00-12.00 – beseda s Vojtěchem Kostihou, Ivanou Korolovou a Lucií Vondráčkovou.

Speciální prolínání, sad Svobody, 10.00-18.00 – Interaktivní prezentace Českého hnutí speciálních olympiád.

Sex O´ Clock & Afterparty, zámek, 10.00-15.00 – Komediální seriál o pubertě Sex O´ Clock. Přidrzlý, otevřený, vtipný, závažný. Edukační program Afterparty – přijďte se inspirovat tvůrci a debatovat s herci. Průvodcem bude Veronika Čermák Macková.

Iva Hüttnerová – Malby a grafiky, Galerie pod Radnicí, 16.00 – Vernisáž výstavy autorky, která patří mezi špičky českého naivního výtvarného umění. Výstava potrvá do 18. června.

R-stream Českého rozhlasu Radiožurnálu vysílá celý den (10.00-18.00) z nádvoří Kongresového centra. Živě pořad Host Radiožurnálu v 10.00.

Kde se potkat s hvězdami

Festival Café, náměstí Míru, 15.00 – Ojedinělé posezení ve festivalové kavárně se zajímavými hosty a tématy. Hosty Vladimíra Kroce jsou Kristýna Ryška a Petra Bučková.

Autogramiáda, OZC Zlaté jablko – Moderovaná autogramiáda festivalových tváří. V 11.00 Václav Kopta, Simona Vrbická, Petra Bučková, Milena Steinmasslová, Eva Leimbergerová. V 17.00 Kristýna Ryška, Lucie Vondráčková, Marko Igonda, Hana Ševčíková, Dana Batulková.

Červený koberec, nádvoří Kongresového centra – Setkání s festivalovými hvězdami. V 15.00 Marko Igonda, Hana Ševčíková, Lukáš Hejlík, Milena Steinmasslová, Bára Seidlová, Lucie Vondráčková. V 18.00 Jitka Schneiderová, Kristýna Ryška, Eva Leimbergerová, Adéla Elbel, Michal Rožek, Ester Geislerová, Marta Dancingerová.

Tipy na akce ve festivalových zónách

Náměstí Míru

Dopoledne s Rádiem Junior, 10.00-12.00– Soutěže, kvízy, hiphopová skupina Beat Up, výuka tance.

Odpoledne s Rádiem Junior, 13.00-15.00 – Hudební vystoupení: Adéla Zouharová, Raego.

Odpolední hodinka s Českým rozhlasem Zlín, 16.30-17.30 – Jožka Kubáník s kolegy zazpívají s cimbálovou muzikou Cifra populární melodie.

Kavárna POTMĚ, 10.00-19.00 – Unikátní prostor plně zatemněné kavárny, v níž obsluhují zrakově postižení, přibližuje vidícím život nevidomých v absolutní tmě. Kavárnu provozuje Světluška, dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým.

Park Komenského

Dům České televize, 10.00-19.00 – Déčko slaví 10. narozeniny. Na programu je např. 10.00 Science show, 11.00 Hýbánky, 17.00 Lvíčata.

Český rozhlas, 10.00-19.00 – Rozhlasový koutek, soutěž o DAB+ digitální rádio, Rourov, zábavné hry a kvízy a další aktivity pro malé i velké. Autogramiáda Adély Zouharové a Raega, 15.00.

ZUŠKA? ZUŠKA!, 12.00-16.30 – Pásmo vystoupení základních uměleckých škol Zlínského kraje

Festivalový Knihotrh, 10.00-19.00 – Nabídka knih z druhé ruky

Sad Svobody a zlínský zámek

– Rozhlasová diskotéka Martina Hrdinky, stan, 21.00

Virtuální realita, zámek, 9.00-19.00

ZOETROPIA – Interaktivní workshop, který děti hravou formou seznámí s technologiemi využívanými v hollywoodských filmech nebo v herním průmyslu. Pomocí technologie „Green Screen a Multi Camera“ si děti vytvoří krátké záběry, jejichž hrdiny budou děti samotné.

VR v umění: Vytvoření zážitku ve světě fantazie a filmového triku – Představení a vysvětlení základních triků v prostoru a jejich převedení do virtuální reality, které při tvorbě využívají filmoví tvůrci. Návštěvníci se stanou jedněmi z nich a stavbu triku si sami vyzkouší prostřednictvím nejmodernější virtuální technologie.

Vzdělávací komplex UTB – U18

Touch the analog, 14.00-17.00 – Průchozí fotografická dílna s analogovými fotoaparáty. Vhodné pro malé i velké.