Životnost a spotřeba lednice závisí na tom, kam ji postavíme. Co děláme většinou špatně?

Foto: Rýdlová J.

Ačkoli se to nezdá, lednice patří mezi nejdůležitější vybavení domácnosti. Zejména v parném létě bychom se bez ní stěží obešli déle než dva dny. Zároveň nepatří mezi nejlevnější investice, takže ji zpravidla vybíráme tak, aby nám dobře a dlouho sloužila. Málokdo si však uvědomuje, že koupí to vše nekončí. Správně bychom měli stejně velkou pozornost věnovat také místu, kam svou novou lednici postavíme.

Právě lednice je spotřebič, který se nevyplatí šoupnout někam, kde nám náhodou zbylo volné místo. Správné umístění lednice ovlivňuje totiž nejen její spotřebu, ale také životnost. Můžeme si koupit sebekvalitnější a sebedražší produkt. Pokud se dopustíme nějaké zásadní chyby, riskujeme, že se s námi rozloučí jako naschvál, sotva jí uplyne záruka. Abyste se takové situaci vyhnuli co možná největším obloukem, dodržujte následující zásady:

Chladné místo

Lednice by měla být umístěna alespoň v relativním chladu. Někdo ji mívá např. na chodbě, kde je teplota o několik stupňů nižší než v kuchyni. To se určitě odrazí na nižší spotřebě. Lednice nebude tak často spínat, nicméně hospodyňka se hodně naběhá. Z tohoto důvodu má většina domácností ledničku v kuchyni, kde bývá často díky vaření či malému prostoru poměrně teplo. I zde jsou však teplejší a chladnější místa. Lednice rozhodně nepatří:

  • vedle topení;
  • vedle sporáku;
  • vedle trouby;
  • na místo, kde svítí intenzivně slunce (velmi často je to místo pod nebo u okna, kde se lednice mnohdy svým rozměrem výborně hodí).

Potřebný odstup

Dodržení předešlého bodu však samo o sobě nestačí. Je totiž ještě zapotřebí respektovat skutečnost, že lednice musí ze všech stran tzv. dýchat. Pokud ji zapasujete natěsno do kuchyňské linky, a ještě navíc přirazíte ke zdi, zpečetíte její osud. Lednice se totiž bude neustále přehřívat, až se jednoho dne lidově řečeno uvaří či upeče. Pokud se takto stane ještě v záruce, přičemž vyjde najevo, jak byla ustavena, žádnou kompenzaci nečekejte. Nebudete na ni mít nárok, protože jste nerespektovali pokyny výrobce.

Ačkoli lednice vevnitř chladí, zvenku ucítíte, že vydává teplo, které vzniká jejím provozem. Právě proto by kolem lednice měl být volný prostor. Nemyslí se tím samozřejmě, že by musela stát osamoceně uprostřed kuchyně, zatímco obyvatelé domácnosti se budou tísnit v nejvzdálenějším rohu. Lednici by měly stačit 2 až 4 cm po stranách, vzadu 5 až 10 cm. Mnohdy je také potřebná i menší mezera nahoře. Podmínky se mohou u jednotlivých lednic lišit (některé jsou na vzduchovou mezeru mnohem méně náročné). Určitě však nenajdete lednici, kterou byste mohli zabarikádovat ze všech stran, včetně té zadní.

Pozor na vestavěné lednice

Paní Šárka si nechala renovovat kuchyň. Lednice měla být nově součástí kuchyňské linky. Řemeslník přesvědčil Šárku, že kuchyň bude vypadat mnohem stylověji, když lednici do linky zabuduje, a de facto ji zakryje i seshora a zezadu. Její obavy rozptýlil tím, že v zadní části vyřeže do krytu větrací otvory. Nová kuchyňská linka vypadala opravdu skvěle a byla oprávněně zdrojem mnoha pochval. Nicméně po dvou letech a třech měsících se Šárce pokazila lednice, která byla do linky nově zakoupena. Šárka zavolala opraváře s tím, že značková lednice by snad měla vydržet déle než pouhé tři měsíce po uplynutí záruční doby. K jejímu překvapení jí však sdělil, že si svou lednici doslova uvařila. Malé větrací otvory byly nedostatečné a lednice se tak neustále přehřívala.