Zemřel Ivan Sedláček, zakladatel Kantilény

Foto: Zdeněk Kolařík

BRNO – Dne 20. července ve věku jednadevadesáti let zemřel sbormistr Ivan Sedláček, který stál u zrodu brněnského pěveckého sboru dětí a mládeže Kantiléna.

Rodák ze Zvolena se narodil na jaře 1932, poté se s rodiči přestěhoval do Vyškova a později do Brna, kde absolvoval gymnázium a český jazyk s dějepisem, poté také bohemistiku na Masarykově univerzitě. Hudbu kvůli režimu nemohl studovat, soukromě se věnoval dirigování a zpěvu. V roce 1956 založil na základní škole ve Šlapanicích pěvecký kroužek, z něhož vybudoval sbor dětí a mládeže Kantiléna. Ta pod jeho padesátiletém vedení úspěšně reprezentovala Brno na domácích i zahraničních soutěžích a stala se také stálým sborem Janáčkova divadla a Filharmonie Brno. Jeho průpravou prošla i známá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Ivan Sedláček se stal nositelem několika cen, svým dílem přispěl ke zvýšení úrovně českého sborového zpěvu, za což získal Cenu města Brna pro rok 2021.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.