Rozkoš v živočišné říši bývá někdy i velmi problematická

Hlemýždi při páření. Zdroj: www.hippopx.com

Člověk uvažuje tak, že dobrý sex je tím nejlepším, co může člověk udělat pro tělo i ducha. Ale zdaleka ne pro všechny živočišné druhy.

Včely

Představme si kupříkladu včely medonosné (Apis mellifera). Pokud jeden z několika stovek trubců dospěje ke kopulaci s královnou, zůstanou jeho genitálie v jejím těle. Tím zamezí v cestě pro ostatní ochotné soky. Ale tím má jen za cenu smrtelného zranění vzhledem k veliké konkurenci nevídanou šanci na své potomstvo. A to se přitom nejedná o absolutní jistotu – královna může „plombu“ odstranit a znovu se pářit.

Červi

Poněkud méně obětaví jsou podle badatelů někteří červi. Jejich samci totiž jakoby zapečetí centimetrovou samičku sekretem, který slouží samičce zároveň jako výživa. Většina takových druhů ale postrádá strategii, jak zabránit vícenásobnému páření. Kupříkladu některé samice Xylocoris maculipennis získají spermie hned od 2 samců najednou! K tomu dochází, když se sexuální partner „spustí“ před stykem s jiným samcem a jeho sperma nyní ve svém vlastním pohlavním ústrojí předá do těla samičky.

Hlemýždi

Zajímavá situace může nastat u hlemýžďů zahradních (Helix pomatia). To když se na sexu jaksi domluví dva jedinci. Hermafrodité si musí nejdříve vyjasnit, který z nich přejme jako roli – vše probíhá ovšem pomalu, nikam nespěchají. Po několika hodinách kopulace vyloučí během asi 10 minut jeden z jedinců obrovské množství spermií, i když oba předtím vystřelili svůj 10 milimetrů dlouhý penis do nohy partnera. Hlemýždi jsou pomalí, ale někdy je to výhoda, jak se zdá.

…A člověk

Jak je tomu u člověka? To Němcům údajně zabere milostný akt v průměru pouhých 17 minut. Ovšem průměrný Němec prý dosáhne 100 až 129 pohlavních styků ročně – to vyplývá z nedávno provedené studie.

Co se týče četnosti styků, možná lidé obecně trochu přehánějí. Zatímco muži se rádi chlubí potencí, ženy spíše podvádí – je to v zásadě tak, jako by si muž a žena mysleli, že musí odpovídat představám druhého pohlaví.