Spánková laboratoř pomáhá zkvalitňovat spánek

Břeclav – Přerušovaný spánek, zástavy dechu, chrápání. To jsou nejčastější příčiny, které přivedou pacienty do Spánkové laboratoře Nemocnice Břeclav. Většinou to ani není sám pacient, kdo chce řešit takový problém, ale jeho rodina, kterou dlouhé pauzy bez dechu a hlasité chrápání vyděsí.

„Naším typickým pacientem jsou bohužel lidé obézní, s cukrovkou a vysokým tlakem a cholesterolem. Přímou indikací k vyšetření u nás je pak obvod krku čtyřicet dva centimetrů u žen a čtyřicet pět centimetrů u mužů,“ uvedla lékařka Magdalena Sečkářová, která si je vědoma velkého zájmu a tomu odpovídá i čekací doba na vyšetření. Ta se v současné době pohybuje kolem půl roku při úvodní diagnostice a další dva měsíce na kontrolu v ambulanci. Pokud má tedy člověk podezření, že by mohl trpět spánkovou apnoe, je dobré se poradit se svým obvodním lékařem a poté se objednat do Spánkové laboratoře.

„U nás se uskuteční úvodní vyšetření, kdy pacientovi domů půjčíme přístroj, on jej večer použije a druhý den vrátí. My výsledky vyhodnotíme, a pokud je třeba, pacient se objedná na několikadenní hospitalizaci,“ popsala průběh Sečkářová.

Nejčastější diagnózou je pak obstrukční spánková apnoe nebo hypoventilační syndrom. „Léčba je vcelku podobná. Pacient dostane masku a přístroj, který udržuje pozitivní tlak v dýchacích cestách v průběhu dýchání, takže spánek se velmi zkvalitní,“ dodává lékařka.

Velmi dobrou zkušenost ze Spánkové laboratoře má i pan Karel Říha. „Byla mi diagnostikována apnoe třetího stupně. Než jsem to zjistil, byl jsem hrozně unavený a všude jsem usínal,“ uvedl s tím, že ihned poté, co si nasadil masku, cítil úlevu a bylo mu o sto procent lépe.