V Brně se konal 18. ročník slavnosti DEN ZA MORAVU

Foto: Stanislav Blažek

BRNO – V sobotu 16. září proběl na Moravském náměstí v Brně 18. ročník slavnosti DEN ZA MORAVU, což je festival moravské kultury a historie, který každoročně pořádá spolek Moravská národní obec (dále jen MNO).

V sobotu proběhla v Brně krásná oslava země Moravy a moravanství. V kostele sv. Tomáše účastníci uctili památku římského krále a moravského markraběte Jošta Moravského z moravské větve dynastie Lucemburků. Představitelé MNO položili kytici v žluto-červených barvách Moravy k jeho hrobu. Následoval tradiční slavnostní průvod Moravanů historickým středem města s krátkými zastávkami vyplněnými ukázkami moravské lidové kultury v podání přítomných souborů. Na Náměstí Svobody vystupovali soubory z moravských národopisných regionů Valašska, Hané a Slovácka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vyvrcholením celé slavnosti bylo ocenění vítězů loňské ankety OSOBNOST MORAVY 2022. Nejprve všichni minutou ticha uctili památku velké osobnosti moravské kultury, zpěváka, muzikanta, textaře, kameramana a režiséra, pana Pavla Nováka, který bohužel během průběhu loňské ankety navždy odešel do hudebního nebe. Nádhernou skleněnou trofej za třetí místo převzal bývalý ředitel Národního divadla v Brně, pan Ludvik Kavin. Cenu za druhé místo převzal velký moravský patriot, etnolog a pracovník   Městského kulturního střediska v Kojetíně, pan Milan Zahradník. Na závěr si přišel pro unikátní skleněnou trofej za OSOBNOST MORAVY pro rok 2022 amatérský  meteorolog, fotograf a správce oblíbených stránek Počasí online Morava, pan Michal Viktorýn. „Má velká úcta patří všem přátelům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na úspěchu celé akce. Zvláštní uznání pak zaslouží přední člen MNO, pan Jan Procházka, který již několik let zajišťuje velmi složitou a náročnou organizační stránku celé slavnosti,“ uvedl člen MNO Stanislav Blažek.