Michal Hrůza a Iveta Blanarovičová zahrají na letošním Vinobraní na Grébovce

PRAHA – Milovníci vína se opět mohou těšit na vinobraní v Praze 2! To se koná v pátek 22. a v sobotu 23. září na tradičních místech, tedy na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech (Grébovce). Návštěvníci si užijí sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. I ti nejmenší návštěvníci si přijdou na své s loutkovým divadlem a písničkami v podání Ivety Blanarovičové.

Motto letošního Vinobraní, „Dvojka Filmová,“ odkazuje na filmový cyklus, který městská část již druhým rokem pořádá. Kromě hudebních koncertů a více než desítky stánků nabízejících vína, burčák, gastronomické speciality a rukodělné výrobky, nabídne letošní Vinobraní na Grébovce bohatý doprovodný program v podobě promítání filmů, poslechu známých filmových melodií a písniček z pohádek pro děti. Vinobraní na Grébovce je tradičně vnímáno jako celodenní piknik s posezením na trávě a sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba z místní historické vinice. Právě víno z letošní úrody vinice Grébovka přitom může být vzácností. „Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo cca 60 % hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve, ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá, s nižším obsahem kyselin,“ hodnotí letošní úrodu Pavel Bulánek, který se stará o vinice na Grébovce.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na akci se představí 87 stánků, z nichž 39 nabídne burčák a tichá vína. Zastoupena budou jak tradiční česká, tak moravská vinařství, včetně menších a rodinných provozů. „Přestože počasí bylo proměnlivé, vinaři na jihomoravských vinicích se vypořádali s výzvami, a doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň. Z hlediska objemu se očekává, že sklizeň v roce 2023 bude průměrná či lehce podprůměrná,“ říká k sezóně zástupce moravských vinařů Karel Havlíček, který se Vinobraní na Grébovce účastní pravidelně.

A co by to bylo za Vinobraní bez gastronomických specialit? Návštěvníci se mohou těšit na dobroty z různých koutů světa a samozřejmě oblíbené Vinařské městečko v Grottě, které představí kvalitní tichá vína od renomovaných vinařů. Vinobraní nezapomíná ani na děti. Pro ně bude v dolní části parku připraven speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej. Tato událost každoročně dokazuje, že tradice pražských vinic, kterou založil ve středověku Karel IV., je dodnes živá.