Počet obyvatel Prahy se do roku 2050 výrazně zvýší. Nutné bude postavit školky a školy

Nedostatek míst ve školkách pociťují Pražané už nyní. / Ilustrační foto

PRAHA – Dramatický nárůst počtu obyvatel z řad seniorů, ale i malých dětí čeká hlavní město do roku 2050. Metropoli by mělo přibýt až 400 tisíc nových občanů, žít by tu tak mělo zhruba 1,67 milionů lidí. To je o 31 % více, než v Praze žije dnes. Budou ale pro ně dostupné všechny služby, které potřebují, včetně škol či ordinací lékařů? Jasno má do stávající situace i předpokládaného vývoje vnést analýza, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Analýza má magistrátu i jednotlivým městským částem posloužit k získání přehledu o tom, jaká část veřejné vybavenosti je v konkrétních lokalitách nejvíce potřebná. Studii bude IPR Praha každoročně aktualizovat a dodávat do ní nová data. Zaměřil se v ní na tři oblasti: prognózu počtu obyvatel, školských zařízení a veřejné vybavenosti, jako jsou například dětská hřiště nebo ordinace lékařů. Nejvyšší přírůstky v počtu obyvatel se podle analýzy dají předpokládat tam, kde se do budoucna plánuje nová rezidenční výstavba. Právě tam by podle pražských zastupitelů měla směřovat i pozornost investorů, kteří nové domy a byty stavějí. „ Nechceme, aby se stávalo, že vznikají nové velké rezidenční projekty, kde není prostor pro školy, hřiště či obchody, a obyvatelé tedy za vším musejí jezdit jinam,“ zdůrazňuje Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje. „Jedním z postupů, který se nám v praxi osvědčil, je spoluúčast investorů na rozvoji města. Díky ní mají developeři přispět na budování veřejné infrastruktury nutné pro jejich bytové projekty. Od schválení metodiky spoluúčasti má Praha už tři úspěšné případy. Ten nejnovější zavazuje společnost FINEP mimo jiné k postavení mateřské školy v lokalitě nákladového nádraží na Žižkově,“ dodává Hlaváček.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pokud jde o oblast školství, analýza se věnovala sledování kapacit mateřských, základních i středních škol v Praze. Aktuální nedostatek míst je podle ní v mateřských školách a počítá se s tím, že ještě více míst ve školkách bude chybět v nejbližších letech. Na hraně svých možností je v Praze i systém základního školství. Bez změny kapacit bude v základních školách chybět přibližně 3 000 míst již v roce 2030 a přes 18 000 míst v roce 2050. U středních škol je nyní (bez rozlišení typů) plošný dostatek míst. Očekává se však kapacitní nedostatek v nadcházejících letech – jednak z důvodu populačního přírůstku, jednak kvůli využívání kapacit obyvateli Středočeského kraje (nyní zhruba 31 %). „Jen z Ukrajiny máme cca 10 000 žáků, což by odpovídalo asi 18 novým školám. Rozšiřování kapacity škol by tedy mělo být prioritou jak na krajské, tak na celostátní úrovni,“ vysvětluje Antonín Klecanda, radní hlavního města Prahy pro oblast školství. „Vzhledem k očekávanému růstu počtu dětí bude do roku 2050 potřeba více než 18 tisíc nových míst v základních školách a 12 tisíc míst ve školách mateřských,“ doplňuje Zdeňka Havlová, vedoucí Kanceláře analýz města.

Potřeba budou i praktičtí lékaři, parků a hřišť je dostatek

Z další veřejné vybavenosti se analýza zaměřila třeba na využití stávajících kapacit lékařských ordinací. Zaznamenala zvýšenou vytíženost ordinací praktických lékařů napříč všemi věkovými skupinami. Jako kvalitní bylo vyhodnoceno pokrytí města lokální kulturou, dostupnými parky, dětskými hřišti a veřejnými sportovišti.