Volejbalistky dokázaly držet krok s favorizovanou Čínou

ilustrační foto

PRAHA – Volejbalistky České republiky sice v 1. i 2. sadě prohrály vysokým rozdílem, dokázaly ale s Číňankami v úvodu držet krok a prosazovat se i přes vysoké bloky. Třetí set byl vyrovnaný až do úplného konce a domácí favoritky ho získaly nejtěsnějším možným rozdílem.

„Do utkání olympijské kvalifikace se dostalo všech 14 českých volejbalistek, nejvyššího bodového zisku dosáhly Gabriela Orvošová (12 bodů) a střídající smečařka Magdalena Bukovská se 7 úspěšnými útoky,“ sděluje z Českého volejbalového svazu, Štěpán Sedláček.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zápas Češek s Číňankami začal vyrovnanou hrou obou týmů, které se střídaly v zisku bodů do stavu 6:6. Poté však přišly české chyby a čínská bodová šňůra, která posunula skóre na 13:6. Orvošové a Mlejnkové se dařilo prosazovat přes čínskou obranu, náskok i ofenzivní síla soupeřek byly ale velké. Do hry se dostaly střídající české hráčky, které dokončily 1. set.

Díky útokům Orvošové a Mlejnkové se české volejbalistky dostaly ve 2. sadě do vedení 4:2. Zlom opět přišel za stavu 6:6, kdy Číňanky bodově odskočily do výhody. Ta se nezvyšovala takovou rychlostí, jako v úvodním setu, Češky předváděly obětavou hru v poli, nicméně navrch měl domácí tým. 3 úspěšné ataky zaznamenala střídající Bukovská.

A do třetice začínal další set podobně, jako dva předchozí, kdy Valková na druhou přes srovnávala na 7:7. Češky držely kontakt i za stavu 12:13, kdy v jejich prospěch hrála challenge. A video rozhodovalo i o českém vedení 15:14. České volejbalistky neztrácely, hrály soustředěně a bojovaly o každý míč. Do koncovky vstupovaly s minimální ztrátou 20:21, odvrátily 2 mečboly a set ztratily jen nejmenším možným rozdílem.

Čína Česká republika 2:0 (25:12, 25:16, 25:23)

Rozhodčí: Akulova Yuliya (KAZ), Carbajal Mozzo Denis Fabián (URU)

Sestavy (od zóny I):

Česká republika: Valková, Havelková, Pavlová, Orvošová, Mlejnková, Koulisiani, Digrinová (libero). Střídající: Kneiflová, Pelikánová, Brancuská, Bukovská, Hodanová, Dostálová (libero), Kolářová.

Čína: Linyu Diao, Yingying Li, Yuanyuan Wang, Xiangyu Gong, Yunlu Wang, Xinyue Yuan, Mengjie Wang (libero). Střídající: Yixin Zheng, Xia Ding.

Záznam  dnešního utkání i přímé přenosy zápasů následujících jsou ke zhlédnutí na platformě volej.tv.

Ohlasy po utkání:

Giannis Athanasopoulos, trenér (CZE): „Jsem spokojený s tím, jaký výkon jsme předvedli. Bojovali jsme o každý míč. Čína je opravdu silný tým, jsou o hodně vyšší než my, což pro nás znamená velké potíže při skórování. V 1. setu jsme se zasekli v jedné rotaci, kdy nad námi soupeřky získaly výhodu, a pro nás bylo těžké se vrátit do zápasu. Průběh 2. setu byl podobný. Ve třetím setu to bylo vyrovnané, ale ztratili jsme dva klíčové míče. Jedním z nich byl poslední servis, při kterém neměla Magda Bukovská tolik riskovat. Možná bychom měli šanci set i vyhrát, ale přesto jsem velmi spokojený s tím, co všechny hráčky předvedly. Teď musíme jít zase dál, protože tento turnaj je velmi agresivní a nesmíte se jeden den zaseknout na tom, co se už odehrálo. Teď hned musíme přepnout, kontrolovat naše emoce a nesoustředit se na to, jestli jsme odehrály dobré, nebo špatné utkání. Před námi je další boj, což je pro nás všechny nové. Nejen pro hráčky, ale i pro realizační tým a já věřím, že nás to jako tým pozvedne. Dnes jsem dal šanci na hřišti všem volejbalistkám, protože v dalších pěti dnech nás čeká pět velmi důležitých zápasů a všechny by si měly osahat hru. Myslím, že si to všechny užily a dalo by se říct, že na hřiště přinesly trochu divočiny. Střídající hráčky odvedly výbornou práci a věřím, že nám i v dalších zápasech pomohou.“

Ema Kneiflová, blokařka (CZE): Řekla bych, že jsme zpočátku nedokázaly zatlačit Číňanky servisem, a proto bylo velmi těžké je ubránit. Jejich hráčky jsou strašně vysoké, které patří k nejlepším na světě, a pro nás bylo těžké se přes ně prosadit. Nedokázaly jsme je pořádně vyčapat, ani se dostat přes bloky, ale ke konci 2. setu jsme začaly tlačit servisem, naše hra se zlepšila, rozčapali jsme se, protočila se sestava a každá z nás nechala na hřišti 100 procent. S výsledkem tak můžeme být spokojené. Určitě to mohlo být lepší, ale nechali jsme tam vše. Pro každou hráčku na hřišti je neskutečný pocit, když se proti nejlepším světovým hráčkám prosadí a zaboduje. Je to super.“