Kříž Michala Jurajdy je v novém kabátku i na novém místě, dostal také požehnání

Foto: Rožnov pod Radhoštěm

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – V červnu letošního roku bylo dokončeno restaurování kamenného kříže Michala Jurajdy, který byl následně přemístěn na ulici Palackého. Jako poslední krok a zakončení jeho putování radnice zvolila požehnání knězem.

Kamenný pískovcový kříž pojmenovaný podle prvního rožnovského starosty byl dle pověsti vystavěn v roce 1830 z peněz, které se našly na poli. Ke kříži se také váže zkazka o nešťastné lásce, kdy se rožnovská dívka zamilovala do Judaisty, jednoho z lázeňských hostů, který její city opětoval, ale při další návštěvě si přivedl manželku. Dívka se se zradou nedokázala smířit a rodina ji našla po třech dnech právě u Jurajdova kříže.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ten byl vzhledem k oplocení pozemku, na kterém stál přesunut k budově Stefanium. Ještě předtím na něm pracoval restaurátor Alan Doupal ze Štenberka. V pátek 29. září byl kříž za přítomnosti hostů slavnostně požehnán. „Jsem velmi rád, že si město a jeho občané připomínají historii i prostřednictvím těchto památek drobné sakrální architektury. Věřím, že podobně jako v minulosti, by se Jurajdův kříž mohl stát jedním z míst zastavení Rožnovanů i návštěvníků města při jejich toulkách Rožnovem,“ uvedl na závěr místostarosta města Tomáš Gross.