Thriller z prostředí špionážních služeb a tým, kterému velí holka!

„Stát je povinen pomáhat svým lidem v zahraničí,“ zazní hned v úvodních epizodách šestidílného špionážního thrilleru Extraktoři. Jejich práce není vidět. Jsou to ale ti, kteří pomáhají českým občanům dostat se v bezpečí domů v případech, kdy se za hranicemi Česka ocitnou v nebezpečí.

Extraktoři spolupracují s mezinárodními vládními organizacemi a pomáhají řešit problémy, které nelze z různých důvodů vyřešit úplně oficiální cestou. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi stojí na pečlivě rešeršovaných faktech a znalostech z prostředí tajných služeb a vysoké politiky. „Seriál vznikl na základě reality, vycházel jsem ze zkušenosti, která se v tomto oboru dělá. Nejsme samozřejmě v Americe nebo v jiné velké zemi, kde mají opravdu speciální týmy podpořené například nějakou vojenskou technikou. Jsme malá země, která si musí občas vypomoct nějakými specialitami, tak trochu ‚na český způsob’. To, co se v seriálu objeví, je esence reality skloubená s uměleckou licencí,“ říká autor námětu Jaroslav Kmenta.

Nově vzniklé jednotce velí plukovnice Leona Váchová v podání držitelky Českého lva a Ceny české filmové kritiky Pavly Gajdošíkové. „Leona je bulteriér. Když se do něčeho zakousne, tak nepustí. A pravdu chce dokázat za cenu úplně všeho. To je pro lidi z jejího osobního života nebo okolí mnohdy možná problematické. Pro některé může vypadat až necitlivě. Ale myslí to dobře a za pravdou a svým cílem si jde absolutně. Nenechá se zdevastovat ani tím, že ji v našem případě hraje 154 cm vysoká holka, a vlastně ani tím, že je to holka.“

Jejími operativci, kteří se vydávají na náročnou záchrannou misi jsou Petr a Ted, Jan Révai a Jakub Štáfek. „Četl jsem scénář a ten byl perfektní. Navíc jsem fanoušek Jaroslava Kmenty, který je autorem námětu, a tak do sebe všechno perfektně zapadlo. Při natáčení Extraktorů se dbalo hodně na to, aby vše působilo věrohodně. Aby to nebyla pohádka. A i když se nám podařilo s Honzou Révaiem propašovat nějaké humorné věci, protože od začátku mezi námi byla chemie, muselo to působit autenticky, civilně,“ popisuje natáčení Jakub Štáfek a Jan Révai jej doplňuje: „Nejdřív jsem nevěděl, co přesně slovo extraktoři znamená, kdo to reálně je. A když jsem to zjistil, tak jsem si uvědomil, že já jsem chtěl vždycky někoho zachraňovat. Já jsem hodně dobrodružné povahy, tak bych tomu mohl propadnout. Ale pokládal jsem si otázku, jak dlouho to člověk může vydržet. Jak dlouho to může dělat jako zaměstnání. Víc jak měsíc strávili filmaři v Turecku, kde je čekalo náročné natáčení „pod dozorem“ místní policie.