Jak správně vyčistit čelní sklo auta?

Odborníci z Carglass radí, jak účinně vyčistit čelní sklo, Zdroj: Carglass.cz

Pro dobrý výhled z auta a tím i bezpečnost provozu je čisté čelní sklo nezbytné.

Prach, špína, mastnota a další nečistoty, to všechno se postupně na skle usazuje a zhoršuje výhled. Čelní sklo byste proto určitě měli čistit častěji než zbytek auta. Jak na to? V tomto článku vám poradíme, jak o přední sklo pečovat efektivně a přitom šetrně.

Odborníci z Carglass radí, jak účinně vyčistit čelní sklo, Zdroj: Carglass.cz

Péče o čelní sklo zvenku:

Čištění vnější části skla bývá o něco náročnější. Je totiž vystaveno mnohem většímu množství nečistot a během léta také zbytkům hmyzu, který je obzvlášť těžké vyčistit.

Budete potřebovat:

 1. Čistič autoskel/ocet s vodou smíchaný 1:1
 2. Utěrku z mikrovlákna
 3. Stěrku

Postup:

 1. Před samotným čištěním ze skla nasucho odstraňte hrubé nečistoty jako jsou listy, hmyz a podobně. Použijte stěrku nebo hadřík.
 2. Teď přichází na řadu samotné mytí skla. Na pomoc si vezměte čistící prostředek. Na trhu najdete celou řadu produktů přímo na čištění autoskel. Můžete ale využít i obyčejný kuchyňský ocet, který naředíte vodou v poměru 1:1. Rozdělte si pomyslně sklo na dvě poloviny a důkladně umyjte nejprve jednu, pak druhou. Při mytí celé plochy najednou se vám totiž může stát, že prostředek mezitím na některých místech zaschne a vy si tak přiděláte práci. Také doporučujeme čistit sklo ve stínu. Díky tomu nepřehlédnete žádné šmouhy, které by mohl schovat odraz slunce.
 3. Čištění provádějte mikrovláknovou utěrkou. Ta je z velmi jemného materiálu, takže nehrozí, že byste si sklo nebo okolní karoserii omylem poškrábali. Postupujte v pruzích odshora dolů, tak vyčistíte celé sklo rovnoměrně a uvolněné nečistoty vám nestečou na už umytou plochu.
 4. Na závěr vezměte stěrku a setřete s ní zbytky vody a čistícího prostředku. Sklo by teď mělo být suché a beze šmouh. Dostaly se nějaké kapky taky na karoserii? Nenechávejte je zaschnout, obzvlášť na tmavých barvách můžou nechat skvrny. Pomůže vám opět utěrka z mikrovlákna, kterou jednoduše přiložíte a přebytečnou vodu do ní necháte vsáknout.
 5. Pokud jste si v průběhu čištění čelního skla všimli praskliny nebo jiného poškození, neotálejte s jeho opravou a navštivte specializovaný servis.
Poškozené autosklo je nutné co nejdříve opravit, Zdroj: Carglass.cz

Čištění čelního skla uvnitř

Čelní sklo je potřeba pravidelně mýt i zevnitř, což ale spousta řidičů zanedbává. Právě špatné čištění přitom může zhoršovat mlžení skla, se kterým bojujeme hlavně v chladnějších měsících.

Chystáte se na úklid celého interiéru auta? Pak si čištění čelního skla nechte až na konec, ať si ho znovu nezašpiníte například během otírání palubní desky a volantu.

Budete potřebovat:

 1. Čistič autoskel nebo už zmíněný roztok octa a vody
 2. Přípravek proti zamlžování autoskel
 3. Mikrovláknovou utěrku
 4. Houbičku
 5. Stěrku

Zevnitř sice nemusíte na čelním skle bojovat s takovou mírou znečištění, kvůli horšímu přístupu ale počítejte s podobnou časovou náročností. A i tady se vyplatí rozdělit si sklo na více částí, které budete čistit postupně.

 1. Naneste čistič na jeden segment autoskla nebo přímo na mikrovláknovou utěrku a rovnoměrně vyčistěte celou vnitřní část čelního skla. Snažte se dodržovat pravidelný směr čištění odshora dolů.
 2. Stěrkou povrch zbavte zbytkové vody a čistidla.
 3. Pohledem proti světlu (pro jistotu můžete zkontrolovat z více úhlů) se přesvědčte, že je sklo čisté a suché. Na řadu přichází aplikace ochrany proti zamlžování. Přípravek nanášejte pomocí houbičky nebo čisté a suché mikrovláknové utěrky.

Bojujete s nadměrným zamlžováním skel i po důkladném vyčištění? Přesvědčte se, že je sklo dobře utěsněné a zcela nepoškozené. Pokud ne, zvažte jeho výměnu. Špatně instalované nebo prasklé čelní sklo je bezpečnostní hrozbou pro řidiče i celou posádku auta a tady se riskovat opravdu nevyplácí.