Festival stavebnic a her připomene fenomén české hračky

Foto: Inspirace Zlín, z.s.

ZLÍN – Přízemí 14|15 Baťova institutu bude patřit hračkám a stavebnicím. O víkendu 25. a 26. listopadu se sem vrátí oblíbený festival, kterého se účastní přímo i majitelé a prodejci.

Letošní 10. ročník bude oslavou tradičních českých hraček, zejména těch, které se vyráběly v 70. a 80. letech minulého století v tehdejším Československu. Tyto hračky spojuje to, že bavily děti před téměř 50 lety a přitom se vyrábí dodnes, jen v modernějším provedení, barvách a kombinacích. Pro návštěvníky bude připravena speciální retro herna, kde si vyzkouší třeba stavebnice Seva, Variant, Merkur, Cheva a mnoho dalších.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pestrá skladba stavebnic z plastů i ze dřeva

Stavebnici dřevěných domečků a hradů přiveze společnost Domeczech. Tato malá rodinná firma vyrábí velké stavebnicové kusy, díky kterým vznikají hrady, vesnice a města a zaplní klidně celý pokojíček. Své dřevěné hračky přiveze vsetínská společnost Ceeda Cavity a představí dopravní prostředky, stavebnice, domečky a nejrůznější hlavolamy.

Zvláštní zónu budou tvořit designové stavebnice Toypex, které vynikají originálním spojovacím systémem, designem, barvami a nedají se běžně koupit v kamenných obchodech. Na Festivalu stavebnic a her nemůže chybět místní výrobce dřevěných hraček Walachia Wooden Toys. Tato firma, která má sídlo v nedalekém Fryštáku, vyrábí několik variant stavebnic. Vyrábí slepovací stavebnice domků, hradů a také nábyteček. Samozřejmě také skládací stavebnici Vario, ze které si můžete poskládat mnoho variant domečků nebo hradů. Úplnou novinkou je stavebnice Construct, kterou si právě na Festivalu můžete vyzkoušet.

Festival stavebnic doplní deskové a logické hry

Velmi oblíbenými u dětí jsou logické hry, které na výstavu přiveze společnost Mindok. Jedná se o takzvané „smart hry“, které u dětí rozvíjí pozornost, paměť a logické myšlení. Nebudou chybět deskové hry a spousty novinek. Deskové hry přiveze také společnost Piatnik, která rodinné deskové hry vyrábí již od roku 1824. A v Piatniku chystají novinku. Do Zlína přivezou 3D origami pod názvem Creagami. Lektoři z Inspirace Zlín představí také úplně nové hry od Albi, které jsou součástí Festivalu IQ Play.

Na akci se představí hra Pexino, jejíž autorem je David Dubčák. Tato netradiční hra v sobě skrývá více akcí a možností než klasické pexeso. Prezentaci chystají také Hry a hlavolamy. Zakladatelem platformy je pan Jaroslav Flejberk – matematik a největší sběratel hlavolamů ve střední a východní Evropě. Návštěvníci se tak můžou těšit na pestrou nabídku hlavolamů.

Festival můžete navštívit od 9 do 17 hodin. Vstupné vyjde na 100 korun, za rodinné dáte 300 korun. Organizátorem je Inspirace Zlín, z. s.