Praha má už pět laviček Václava Havla

I ve Stodůlkách má lavička připomínající bývalého prezidenta tradiční podobu. / Zdroj: MČ Praha 13

PRAHA – Posedět si na nově odhalené lavičce věnované památce bývalého prezidenta Václava Havla mohou od pátku 17. listopadu lidé ve Stodůlkách. Jde o pátou lavičku nesoucí jméno této významné osobnosti na území hlavního města. Spolu s ní byla zároveň zpřístupněna interaktivní výstava Střípky revoluce, kterou si můžete prohlédnout po následující tři týdny.

Laviček Václava Havla je v celém světě už celkem 51. V Praze je najdete na náplavce Hollar, v Suchdole, Horních Počernicích a na Maltézském náměstí, kde byla 1. května 2014 odhalena ta vůbec první na českém území. Lavička Václava Havla ve Stodůlkách se nachází v Bucharově ulici mezi kancelářskými budovami nedaleko stanice metra Nové Butovice. Umělecké posezení tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. „Je to velká čest pro naši městskou část, zároveň zkvalitnění veřejného prostoru, což je velmi důležité. Každý občan nejen Prahy 13, ale samozřejmě i Prahy, si může v této lokalitě posedět a připomenout si historii sametové revoluce,“ řekl David Vodrážka, starosta Prahy 13.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Sametovou revoluci si ovšem Třináctka nepřipomíná jen odhalením lavičky, ale také výstavou nazvanou Střípky revoluce. Ta zaznamenává průběh a svědectví toho, co se dělo v listopadových dnech a po listopadových dnech v roce 1989. Panely s texty a fotografiemi najdete v prostorách Business Centre Aspira. Výstava se ovšem nespoléhá jen na ně, ale využívá rozšířenou realitu. V aplikaci Festival svobody si tak můžete některé obrázky rozpohybovat a vidíte v podstatě videozáběry s titulky. Výstava tak nabízí výrazně více informací, než kolik najdete na panelech. Aplikaci si zájemci mohou stáhnout pomocí QR kódů uvedených na panelech a v ní si pak rozkliknout tlačítko ‚rozšířená realita‘. Pak už stačí jen namířit fotoaparát telefonu na obrázky na panelech a z nich se v telefonu spustí video.

Vzpomínat na prezidenta Václava Havla i události sametové revoluce mohou lidé nedaleko metra Nové Butovice. / Zdroj: MČ Praha 13
Události listopadu 1989 si mohou lidé připomenout také na interaktivní výstavě. / Zdroj: MČ Praha 13