V Třebíči u hvězdárny vzniklo nové planetárium, první na Vysočině

Foto: Město Třebíč

TŘEBÍČ – Do nového třebíčského planetária mohli první nadšenci zavítat v pondělí 20. listopadu. Slavnostního otevření se kromě vedení města a veřejnosti zúčastnil i astronom Jiří Grygar.

Planetárium je přistavěno ke stávající hvězdárně. Má svou vlastní umělou oblohu, projekční kopuli o průměru šest metrů. Ta je zhotovena z textilního materiálu a zavěšena ze stropu. Díky extra tiché odtahové turbíně, která z meziprostoru mezi projekční plochou a venkovní obálkou odsává vzduch, je textilie vypnuta do požadovaného tvaru. V sále se nachází dvě řady křesel pro 26 osob.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Projekční systém planetária se skládá z profesionálního projektoru s rozlišením 4K. Srdcem planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, plně integrovaného do řídicího systému. Tento software umožňuje kromě funkce simulátoru hvězdné oblohy i zobrazení denní a noční oblohy z pozice pozorovatele na Zemi, dále jemnou navigaci okolo povrchu planety, vícenásobné přiblížení pole s objekty hlubokého vesmíru, videa s astronomickou tématikou a mnoho dalších užitečných funkcí.

Nové planetárium nabídne zajímavé programy školám i veřejnosti. „Aktuálně vzniká nový web, kde bude zveřejněn přehled výukových programů pro mateřské, základní i střední školy,“ informovala ředitelka Domu dětí a mládeže Jarmila Pavlíčková. Veřejnost se může těšit na čtyři programy týdně (dva odpolední pro mladší děti, dva večerní pro starší děti a dospělé publikum). První programy proběhnou ještě ve zkušebním provozu, a to ve dnech 16., 28., 29. a 30. prosince.

„Podařilo se nám rozšířit nabídku vzdělávacích a volnočasových aktivit v Třebíči. Amatérská astronomie má u nás dlouhou historii a díky Domu dětí a mládeže se těší stále větší oblibě. Věřím, že nové programy v planetáriu využijí nejen třebíčské školy, ale i ostatní z celé Vysočiny,“ shrnul starosta Třebíče Pavel Pacal. Plný provoz zahájí planetárium od ledna 2024.

Foto: Město Třebíč
Foto: Město Třebíč
Foto: Město Třebíč
Foto: Město Třebíč