Je možné, že je náš osud jaksi dopředu „naprogramován“?

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.pxhere.com

Parapsychologové se domnívají, že věštecké sny jako projev skutečného vizionářského vnímání jsou projekcí jen zdánlivě ještě neexistujících budoucích událostí – to vlastně znamená, že náš osud musí být určitým způsobem předem naprogramován. Na základě případu, který bude popsán, se lze ovšem domnívat, že tím, co označujeme pojmem smrt, naše existence ani zdaleka nekončí.

Autonehoda

Šestnáctiletá Janet Gehrkeová zemřela 19. března 1969 na těžká zranění, která utrpěla při autonehodě. Dva vrstevníci, kteří ji vzali k sobě do vozu, vyvázli jenom s neškodnými ranami. Pozoruhodná na tomto případu je skutečnost, že matce nešťastné dívky, Nell Gehrkeové, se už tři dny před tragickou událostí zdál sen, v němž neštěstí viděla do nejmenších podrobností.

Proroctví

Začalo to v noci na 16. března 1969. Nell se kolem půlnoci probudila, protože ji vyděsila strašná noční můra. V tomto snu jí telefonovala sousedka, aby jí sdělila, že Nellina dcera leží v nemocnici, protože společně se sousedčiným synem Gordonem měli autonehodu. V dalším průběhu snu se paní Nell viděla v místní nemocnici, kde jí bíle oděný muž, zřejmě lékař, sdělil, že její dcera nehodu nezvládla.

Ačkoliv Nell věděla, že to byl jenom zlý sen, celá znepokojená pospíchala do pokoje své dcery, ale Janet ležela klidně v posteli a spala. Každopádně následujícího dne Nell telefonovala Gordonově matce, aby si s ní o snu promluvila. Ale ani sousedka, ani Nellin muž nepřikládali snu žádný význam.

Následujícího dne při večeři Janet oznámila otci, že ještě musí do knihovny vypůjčit si knihy potřebné ke studiu. Přitom pravila, že Gordon a kamarád Dennis tam budou taky, takže se s nimi může svézt domů. Marvin Gehrke si uvědomil, že Gordon zastával v manželčině snu důležitou úlohu, a tak dceru přemluvil, že se pro ni raději zastaví a poprosil, aby zavolala domů, až bude mít vše vyřízeno.

Naplnění

Zatímco Gehrkeovi čekali, až Janet zavolá, pocítila Nell strašnou nervozitu. Bylo už dost pozdě. A pak nečekaně zazvonil telefon. Byla to Gordonova matka a oznámila jí, že jejich děti měly nehodu. Gordon řídil. Nell vypadlo sluchátko z ruky. Věděla přesně, co bude nyní následovat. Automatický sled „osudových“ událostí nebylo možné zvrátit.

Manželé se okamžitě vydali do nemocnice. Na ambulanci je vyhledal lékař, aby Nell sdělil, že její dcera to opravdu nezvládla. Používal shodná slova, která Nell slyšela ve snu. Jediný rozdíl oproti noční můře spočíval v tom, že ve voze se druhý z chlapců nejmenoval Doug, ale Dennis.

Zjevení

Kritického večera totiž zůstal Doug doma, roli v celé tragédii ale sehrál. Náhle totiž vedle sebe vycítil něčí přítomnost. Podíval se ke dveřím, kde měla stát Janet, a slyšel, že říká, aby vyřídil její rodině, že se jí daří dobře. Potom zmizela. Doug seběhl za svojí matkou a vyhrkl na ni, že Janet se muselo stát něco strašného. U Gehrkeových ale nikdo nebral telefon. Volali tedy na policii a za několik minut už věděli o autohavárii.

Během pouhých tří dnů se Janet Dougovi měla údajně ohlásit sedmkrát. Dougovi se s Nell ale podařilo spojit až po pohřbu a předat zlomené ženě Janetino poselství. Teprve nyní Nell pochopila, proč byl Doug součástí jejího snu. Jakmile si mladík s Nell promluvil, přestala se mu Janet zjevovat, jako by tím byla její úloha v pozemské formě existence konečně naplněna.