Petr Čech opět v Lize mistrů, ale jako hokejista

PLZEŇ – Jednačtyřicetiletý fotbalový a hokejový brankář a plzeňský rodák Petr Čech bude chytat v Lize Mistrů, jak ve fotbale, tak i v hokeji. Britský hokejový klub a mistr Velké Británie Belfast Giants potvrdil, že získal na výpomoc v rámci hostování jednačtyřicetiletého brankáře Petra Čecha, který doposud působil ve třetiligovém hokejové Ofxordu. Jedná se o vůbec první profesionální angažmá fotbalové legendy v hokeji.

Sportovní kariéra někdejšího špičkového reprezentačního fotbalového brankáře Petra Čecha je jiná, než jsme na dnešní velmi profesionální poměry zvyklí. Dříve bylo běžné, že někteří hráči kombinovali více sportů najednou. Především kombinace ledního hokeje a fotbalu byla velmi oblíbená, až běžná. A to i na nejvyšší úrovni. Postupem času, jak se však sport zprofesionalizoval, už se sportovci věnují zpravidla jednomu sportu.

V Arsenalu a Chelsea odehrál během patnáctileté kariéry více než 440 zápasů nejvyšší anglické fotbalové soutěže, kde vyhrál čtyři tituly mistra Anglie. Do sbírky přidal pět titulů anglického FA Cupu, tři Ligové poháry, titul z Ligy mistrů i z Evropské ligy – vše pochopitelně ve fotbalu. Zapsal si 124 startů za národní tým, pravidelně se účastnil mistrovství světa nebo Evropy. Do fotbalového důchodu odešel definitivně v roce 2019. Jenže, Petr Čech v bráně zůstal. Jen na sebe oblékl několik kilogramů chráničů a postavil se na ledovou plochu.

Brzy se stal součástí amatérského klubu Guildford Phoenix v Anglii. Loni v listopadu přestoupil do Chelmsfordu, kde si dokonce zahrál finále poháru. Letos v červnu se přesunul do Oxfordu. I v jedenačtyřiceti letech má jeho kariéra vzestupnou tendenci. Nyní se o jeho služby přihlásil plně profesionální klub Belfast Giants, hrající nejvyšší britskou soutěž. Ve Velké Británii patří Belfast k nejlepším hokejovým klubům. Od roku 2000, kdy byl klub založen, získali Giants už šest mistrovských titulů, ten poslední v roce 2022. Zároveň je Belfast tradičním účastníkem hokejové Ligy mistrů, letos dokázal porazit například pardubické Dynamo. Od historického postupu do vyřazovacích bojů chyběl anglickému týmu jediný bod.

Petr Čech se v dresu Belfastu Giants objevil už v dubnu 2023 při charitativním utkání, jako součást výběru All-Stars. Mezinárodní duel proti ukrajinskému Dněpru Cherson vynesl přes 65 tisíc britských liber. Tyto peníze byly získány právě pro Ukrajinský hokejový svaz. Teď se český brankář připojuje k Belfastu v rámci regulérní sezony.