Strakonice chystají novinku ve vánoční výzdobě města

ilustrační foto (zdroj FB Město Strakonice)

STRAKONICE – Zanedlouho začne adventní doba, se kterou je spojena instalace vánoční výzdoby města. V plném proudu jsou přípravy, což obnáší kontrolu veškerého svátečního světelného zdobení, jeho opravy a nakonec samotná instalace. Město osvítí zhruba deset tisíc ledkových žárovek.

Co nového je pro letošní adventní a vánoční dobu připraveno sdělila mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková. „Tradičně k andělům, kteří stojí vedle vánočního stromu města a jsou milým zpestřením této doby, přibude na Velké náměstí světelná atrakce v podobě 3D andělských křídel, u kterých bude možné si pořídit fotografii. Andělská křídla budou umístěna od vánočního stromu pohledově směrem do náměstí, aby spolu s vánočním osvětlením dotvářela tu správnou atmosféru. Město nový prvek pořídilo za šedesát tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Osvětlení v ulicích žádné změny nedozná. Nebudou chybět ani andělé u fontány na sídlišti Máj. Vánoční atmosféru kruhové křižovatky ve směru na České Budějovice pak opět navodí postavy Panny Marie, Josefa a malého Ježíška v jesličkách s nezbytnými ovečkami. Na budově městského úřadu se rozsvítí postavy andělů.

Během adventu a Vánoc budou upraveny časy zvonkohry. Znít bude vždy pět minut před polednem, patnáctou a sedmnáctou hodinou.

Vánoční strom, jehož historie začala na Šumavě, odkud byl před více než třiceti lety dovezen a vysazen jako malý semenáček na zahradě v Dražejově a kde až doposud stojí, se bude na Velké náměstí přesouvat 27. listopadu. „Samotného zdobení se ujmou pracovníci Městského zahradnictví a celá akce, která trvá většinou po celý den a to až do pozdních večerních hodin vypukne 30. listopadu,“ doplnila Bučoková.

Ostatní stromy, na hradní nádvoří a na kruhovou křižovatku směr České Budějovice se budou instalovat v závěru tohoto týdne. V letošním roce jsou všechny stromy věnovány soukromými majiteli, kteří město sami oslovili s nabídkou.

„Ve všech třech případech se jedná o smrk ztepilý. Stromy nemusí splňovat žádné mimořádné parametry až na ten na hradním nádvoří. Ten musí být menšího vzrůstu, aby ho bylo možné transportovat hradní bránou. Všechny smrky tedy jsou ze Strakonic. Jeden roste na Jezárkách a druhý na Podsrpu, ovšem kvůli svému vzrůstu už na svých místech nemohou déle setrvat a tak jejich posledním posláním bude ozdobit advent a vánoční dobu ve městě,“ osvětlila mluvčí strakonické radnice.