Studenti Univerzity Hradec Králové vystavují ve Filharmonii

foto: Filharmonie Hradec Králové o.p.s.

HRADEC KRÁLOVÉ – Filharmonie Hradec Králové uspořádala ve spolupráci s Katedrou výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové výstavu prací studentů oboru Grafická tvorba – Intermédia. Vernisáž proběhla ve středu 15. listopadu v nově upraveném prostoru Filharmonie, který má výstavám studentů UHK sloužit i nadále. Pro účastníky vernisáže byly přichystány také čestné vstupenky na večerní koncert.

Uspořádáním výstavy Filharmonie Hradec Králové volně navázala na předchozí spolupráci s Katedrou výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty UHK. Nyní chce ale vedení Filharmonie dopřát spolupráci s Univerzitou Hradec Králové více prostoru, a to mimo jiné také vytvořením nových výstavních ploch.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Výstavy, jako doplňková umělecká činnost, mají u nás ve Filharmonii dlouholetou tradici. Dosud jsme měli obrazy zavěšené na stěnách podél schodiště vedoucího na balkon a v balkonovém předsálí, ale máme tu také další prostory, které se k podobnému využití přímo nabízejí. Nainstalovali jsme tedy závěsný systém i do jinak nepříliš využitého levého přísálí. Chystáme se zde ještě vylepšit osvětlení, kterého výtvarná díla potřebují opravdu dostatek,“ nastiňuje další kroky Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie a dodává: „tyto nově vytvořené výstavní prostory máme v plánu dlouhodobě věnovat spolupráci s Univerzitou Hradec Králové.“

Vystavovaná díla vzešla ze soutěže, kterou královéhradecká Filharmonie pro studenty oboru Grafická tvorba – Intermédia vyhlásila letos na jaře. Garantkou za Katedru výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové je docentka Jaroslava Severová. Se svými návrhy studenti soutěžili ve třech kategoriích: grafické ztvárnění hudby, návrh plakátu a návrh redesignu loga FHK včetně jeho použití na propagačních předmětech (merchandising). Zástupci vedení Filharmonie společně s docentkou Severovou potom vybrali vítězná díla v každé z kategorií a oceněnými vítězi se stali Vít Ondroušek, Jan Havelka a Veronika Peldová.

Součástí pozvánky pro studenty a zástupce Univerzity Hradec Králové byla nabídka čestných vstupenek na koncert s titulem Vzkříšení podle Mahlerovy Symfonie č. 2 c moll, která byla toho večera na programu. Společně s orchestrem Filharmonie Hradec Králové vystoupil na pódiu Český filharmonický sbor Brno, připravený sbormistrem Petrem Fialou, a sólistky Betsy Horne a Silvia Hauer. Koncert řídil Kaspar Zehnder, šéfdirigent královéhradeckých filharmoniků. „Těší nás, že mnozí studenti a studentky tuto nabídku využili a po vernisáži zůstali na koncert. Podle odezvy, která se k nám dostala, byli mnozí z hudby nadšení. Rád bych také dodal, že studenti u nás mohou hudbu nejen poslouchat, ale také provozovat, protože písničkářům a kapelám nabízíme k uspořádání koncertu klubově upravený prostory kavárny v rámci projektu Nahraní,“ říká ke středečnímu večeru Vladimír Šrámek.

Za připomínku také stojí, že Filharmonie již několik let nabízí zvýhodněné vstupné na své koncerty absolventům, zaměstnancům a pedagogům Univerzity Hradec Králové.