Betonárna na Rohanském ostrově skončí za pět let. Vyroste místo ní park

Rohanský ostrov čeká budoucnost v podobě parku na místě dnešní továrny na beton. / Zdroj: MČ Praha 8

PRAHA – Hluk, obrovské množství prachu i nákladní auta křižující jednu z nejvytíženějších pražských cyklostezek trápí obyvatele městské části Praha 8 v souvislosti s provozem továrny na výrobu betonu na Rohanském ostrově. Místním zastupitelům se nyní konečně podařilo dosáhnout s jejími provozovateli dohody o úpravě provozu. Znám je už i termín, kdy betonárna skončí úplně.

Vedení Osmičky po opakovaných stížnostech svých občanů apelovalo na pražský magistrát, který pozemky betonárně na Rohanském ostrově pronajímá, aby situaci řešil. Nic se ale nedělo, zastupitelé začali jednat s betonárnou sami. Výsledkem je smlouva o společném postupu v souvislosti se záměrem uvolnění pozemků na Rohanském ostrově. Podle ní bude provoz v betonárně omezen ve všední dny a v sobotu jen na dobu mezi 6 a 18 hodinou, v neděli a ve svátek bude betonárna fungovat jen od 6 do 15 hodin. Uklízet zametacím strojem se v továrně bude smět jen ve všední dny od 9 do 11 hodin, pokud nepůjde o zcela výjimečné případy, jako například odstranění následků havárie. Rychlost v areálu betonárny bude omezena na 15 km/hod. Opravy a údržba betonárny budou smět být prováděny výhradně v provozní době. Součástí dohody jsou i citelné finanční sankce v případě, že by betonárna podmínky porušila. Ukončení provozu betonárny, která již pro danou oblast neplní takový účel jako v době svého založení, kdy tu probíhala rozsáhlá výstavba, je plánováno na konec roku 2028.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na místě betonárny má vzniknout park, kde budou Pražané trávit volný čas a který zároveň tuto městskou část ochrání před povodněmi. Rozkládat se bude na ploše 56 hektarů a kromě zvýšení kvality veřejných prostranství v centru města má za cíl i podpořit zachování místní biodiverzity. „O finální podobě parku chceme dále komunikovat i s místními obyvateli,“ říká místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil.