Do výstražné stávky se na Vysočině zapojila více než stovka škol, někde se pouze nevařilo

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Zaměstnanci škol a školských zařízení na Vysočině se v pondělí zapojili do protestní akce kvůli chystaným škrtům v rozpočtu školství. Účast byla velká, odbory takový zájem v regionu nepamatují.

V Jihlavě stávkovalo osm základních škol zřizovaných městem. V ZŠ Křížová, Demlova, Jungmannova, E. Rošického a Seifertova byla uzavřena škola i jídelna. Další tři školy, ZŠ Otokara Březiny, T. G. Masaryka a v ZŠ Kollárova, zůstaly v provozu, ale děti a zaměstnanci neměli obědy. „Rodiče dostali doporučení nabalit dětem větší svačiny, zároveň byla možnost přihlásit se k odběru studené náhrady oběda,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal. Z mateřských škol se do stávky zapojily jen MŠ Demlova a MŠ Mozaika, kde šlo do stávky celé odloučené pracoviště MŠ Romana Havelky včetně školní jídelny.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Velká účast byla také v Havlíčkově Brodě, do stávky se zapojila téměř všechna školská zařízení zřizovaná městem. Stávkovaly tak MŠ Korálky, ZŠ a MŠ Wolkerova, ZŠ a MŠ Konečná a také základní školy Štáflova a Nuselská.

V Pelhřimově byla uzavřena pouze jedna základní škola, a to ZŠ Osvobození. V provozu nebyly ani školní jídelny Třída Legií a na ZŠ Na Pražské. Podle mluvčí pelhřimovské radnice Andrey Unterfrancové nabídly základní školy, které zůstaly v provozu, žákům z uzavřených škol stravování. Do stávky se zapojily téměř všechny pelhřimovské školky, jedinou, která zůstala v provozu, byla MŠ U Stínadel.

I v Třebíči dnes stávkovala jen jedna základní škola, a to ZŠ Týnská, kde se zároveň nevařilo. ZŠ T. G. Masaryka se k protestům přidala částečně, uzavřen byl první stupeň. Mateřské školy byly uzavřeny čtyři, a to MŠ Cyrilometodějská, MŠ Kaštánek, MŠ U Obůrky kompletně a MŠ DUHA. Zde byly mimo provoz pracoviště Haška a Dukovanská, pracoviště Kpt. Jaroše fungovalo bez omezení. V provozu zůstala i Centrální školní jídelna.

Jednu uzavřenou základní školu měl v pondělí i Žďár nad Sázavou, a to ZŠ Švermova. Na ZŠ Komenského 6 se pro změnu nevařilo, protože stávkovali zaměstnanci školní jídelny. Přerušen provoz byl i ve všech mateřských školách sloučených v příspěvkové organizaci Mateřská škola Žďár nad Sázavou.