Také o adventu probíhají na Rakovnicku kontrolní dopravní akce!

Ilustrační foto

RAKOVNÍK – Nenechte se zaskočit. I v průběhu prosince pokračují policisté v dopravně bezpečnostních akcích a padají pokuty. Kdyby nic jiného, tak škoda peněz.

V úterý 12.12.2023 se policisté zaměřili hlavně na kontrolu dodržování rychlosti, telefonování řidičů při řízení vozidel a chování cyklistů a chodců.

Kraluje porušení rychlosti

Do akce se zapojilo 14 policistů, kteří zkontrolovali 129 vozidel. Zjistili 19 přestupků, z toho 14 přestupků vyřídili uložením pokuty na místě. Nejčastějším přestupkem celkem v 7 případech bylo – jak jinak – porušení nejvyšší dovolené rychlosti. Ve 2 případech nevyhověl přísnému oku policistů technický stav vozidla a také nepoužití bezpečnostních pásů. V 1 případě také užití návykových látek.

Další kontrola proběhla ve středu 13.12.2023 a zaměřila se zejména na kontrolu chodců za snížené viditelnosti mimo obec a v obci. Mimo to ale policisté kontrolovali dodržování všech pravidel silničního provozu.

Dopravně bezpečnostní akce se zúčastnilo 22 policistů z okresu Rakovník, kteří zkontrolovali 144 vozidel, přičemž zjistili 25 přestupků. Nejčastějším přestupkem bylo celkem v 8 případech opět porušení rychlosti.

Chybují i chodci!

Ve dvou případech byl zjištěn dopravní přestupek chodců. „Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.

Počátkem prosince například srazily auta dva chodce na Nymbursku. Ani jeden nepřežil. Dbejte proto na svou viditelnost. Tu lze zvýšit vhodně zvoleným oblečením, nášivkami a doplňky ze speciálních materiálů. Dnes už jsou snadno dostupné a vůbec ne drahé.

Vyzkoušejte si

Na stránkách BESIPu si můžete dobře prohlédnout různou viditelnost chodců a cyklistů v praxi.

Pohybujte se tak, ať vždy dorazíte v pořádku domů.