Zlý sen pasažérů: Řidič autobusu za volantem zemře. Jako v úterý na Kutnohorsku

Ilustrační foto: unsplash

KUTNÁ HORA – V nebezpečí se v úterý ráno ocitli cestující linkového autobusu na Kutnohorsku. U obce Drobovice devětapadesátiletý řidič za volantem zkolaboval a zemřel. Autobus vzápětí narazil do stromu.

V autobuse cestovalo pět lidí. Nikdo z nich se naštěstí vážně nezranil. Někteří však z prožité chvíle hrůzy utrpěli šok. Další okolnosti nehody vyšetřují policisté. Příčinu smrti určí zdravotní pitva.

Kolapsy  za volantem

Nejčastějším důvodem podobných nehod je náhlá srdeční příhoda. Kromě ní mohou být příčinou kolapsu řidiče autobusu i další zdravotní problémy, jako je mrtvice, epileptický záchvat nebo hypoglykemie.

Únava a denní stress

V některých případech může být příčinou kolapsu i únava, přepracování nebo stres. Práce řidičů hromadné dopravy je řehole – časné vstávání, pozdní příchody domů, nepravidelná strava, často nepříjemní cestující a nepředvídatelné dopravní situace. Navíc řidič autobusu má vysokou odpovědnost nejen za pasažéry v autobusu.

Nezdravý životní styl

Řidiči musí mít vzhledem k dopravnímu provozu stále oči na šťopkách jako ostříž. Jinak je to ale práce vsedě, bez pohybu, bez možnosti protažení páteře i bez možnosti dojít si na toaletu, když to zrovna tělo potřebuje.  Na řidiče rovněž doléhá neustálý tlak na dodržování jízdního řádu, který nebere ohled na mimořádnosti,

Nová generace?

V autobusech za volant usedá hlavně stárnoucí generace. Mladí se do této profese nikterak nehrnou.  Ne každý akceptuje nepravidelné vstávání, brzké směny, odpolední turnusy končící v noci, jízdu o víkendech i svátcích nebo střídání aut. Svou roli samozřejmě hraje i platové ohodnocení, které nezohledňuje vysokou zodpovědnost a náročné podmínky.

Zdravotní prohlídky

Řidiči autobusů musí absolvovat pravidelné lékařské prohlídky, které mají zabránit tomu, aby se za volantem dostali do nebezpečné situace. Ovšem tyto prohlídky by měly být důkladné a měly by zahrnovat i vyšetření srdce a dalších orgánů, které mohou být příčinou kolapsu.

Když dojde na nejhorší

V případě, že řidič autobusu zkolabuje za volantem, je důležité, aby cestující okamžitě informovali dispečink nebo policii. Pokud je to možné, měli by také pomoci autobus zastavit.