Jihomoravští hasiči radí: Užijte si poslední den letošního roku bezpečně

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Poslední den roku je z pohledu hasičů velmi rizikovým. Množství zábavní pyrotechniky, které se během několika hodin objeví v ulicích, představuje možné nebezpečí vzniku požáru. Dokazují to požární statistiky.

Statistika ukazuje, že v posledních pěti letech vyjížděly hasičské jednotky v noci z 31. prosince na 1. ledna od 20. do 4. hodiny průměrně k 19 událostem. Z toho bylo v průměru 11 požárů. Nejvíc zásahů připadá na první hodiny nového roku. Většinou jde o požáry menšího rozsahu – kontejnery, odpady, porosty. V roce 2023 v období od 20. hodiny 31. 12. do 4. hodiny 1. 1. evidovali hasiči celkem 19 událostí, z toho 15 požárů. Aby oslavy proběhly co nejklidněji a bez pomoci hasičů, připravili si pro Vás několik základních rad.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

  • Kupujte výhradně zábavní pyrotechniku uvedenou legálně do oběhu. Tedy opatřenou certifikační značkou a návodem výrobce v českém jazyce, který informuje jak tyto výrobky správně skladovat a používat.
  • Dbejte na to, abyste při používání zábavní pyrotechniky neohrozili zdraví ani majetek svůj či někoho dalšího. Pamatujte, že podle zákona o požární ochraně si musí každý počínat tak, aby nezpůsobil požár.
  • S pyrotechnikou je nutné manipulovat zásadně na volném prostranství, daleko od obydlí tak, aby nemohlo dojít např. k vniknutí světlice do oken či zapálení střechy, nebo zapálení aut, keřů nebo kontejnerů. Zábavní pyrotechnikou se samozřejmě nesmí mířit do oken či dokonce na lidi.
  • Se zábavní pyrotechnikou nesmí manipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých. I její skladování před použitím musí být mimo dosah dětí.
  • Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol.

„Přejeme Vám příjemné oslavy bez újmy na zdraví či na majetku a úspěšný rok 2024,“ dodali hasiči.

Foto: HZS JMK