Některá města se připojila k výzvě zrušit novoroční ohňostroje

ilustrační foto

ZNOJMO – Správy národních parků rozjely před blížícím se koncem roku informační kampaň, která má připomenout zákaz používání pyrotechniky na území národních parků. Také národní park Podyjí žádá obyvatele i návštěvníky o ohleduplnost. V souvislosti s tragickou střelbou na FF UK v Praze vyzval i ministr Rakušan obce k tomu, aby letos upustily od pořádání ohňostrojů na Silvestra.

Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi. „Obejděme se letos na Silvestra bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. Požádal jsem o to dnes dopisem všechny starosty a starostky, ale obracím se s osobní prosbou i na vás,“ uvedl ve středu Rakušan na sociální síti X. Zábavná pyrotechnika zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší. Toxický koktejl se podle vědců dostává do plic, kde může rozleptat tkáň. Některé látky se také v těle ukládají nebo v něm cirkulují. Zvýšené hodnoty přetrvávají ve vzduchu podle vědců v závislosti na klimatických podmínkách i několik následujících dnů. I po vymizení z ovzduší sloučeniny uvolněné při explozi rakety postupují dále do životního prostředí, dostávají se do vody, půdy a mohou vstupovat do potravního řetězce. Platí novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky zakazuje na území národních parků. Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů. Koncem roku také stoupá četnost dalšího negativního jevu, a to vypouštění takzvaných lampionů štěstí. I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Některá města už od velkých ohňostrojů ustupují, v samotných ulicích měst ale i malých vesnic je ale drobná pyrotechnika bohužel pořád aktuální. „Oslavy příchodu nového roku ve Znojmě se 31. prosince obejdou bez ohňostroje s ohledem na tragické události minulého týdne v Praze. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás v roce 2024,“ uvedla na své stránce Znojemská beseda, která oslavy s ohňostrojem každoročně pořádala. Naproti tomu město Hodonín tradiční novoroční ohňostroj nezrušilo. Břeclav zrušila už vánoční program s tichým ohňostrojem těsně po pražské tragédii na FF UK. Vyškov zatím novoroční ohňostroj neruší. Brno se na rozdíl od některých dalších měst nemusí rozhodovat nyní, protože už před několika lety novoroční ohňostroj nahradilo videomappingem. Zástupci města Velká Bíteš rozhodli připojit se k výzvě, novoroční ohňostroj se tedy konat nebude, místo něho zve radnice na krátký program v pondělí na Masarykově náměstí. Ivančická radnice odkládá novoroční ohňostroj na dny Slavností chřestu a vína. Drnovická radnice zve na novoroční přípitek, tentokrát bez ohňostroje, nahradí ho prskavkami a lucerničkami. Dolní Věstonice chtějí peníze za zrušený ohňostroj věnovat psím útulkům.