Zvířatům v zoo se ohňostroje a petardy nelíbí, pomozte jim strávit klidného Silvestra

Pyrotechnika
Ilustrační foto Pixabay

OLOMOUC – Je všeobecně známo, že ohňostroje a petardy, které tak rádi odpalujeme poslední den v roce, zvířata stresují a můžou jim způsobit vážné problémy, v nejhorším případě i smrt. Olomoucká zoo jako každý rok touto dobou žádá všechny příznivce ohňostrojů, aby byli ohleduplní a v okolí zahrady pyrotechniku neodpalovali.

Zoo Olomouc i letos žádá všechny příznivce ohňostrojů i všechny pyromany z přilehlého okolí, aby  neodpalovali petardy a velké ohňostroje v blízkosti zahrady, v níž žijí zvířata, která z požitků nás lidí mohou zásadně strádat. „Jsem rád, že se najdou lidé, kteří za ta léta berou zoo jako součást svého života, přistupují ke zvířatům v ní podobně jako ke svým vlastním a ohňostrojům se je snaží nevystavovat,“ komentuje ředitel zoo Radomír Habáň.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až 50x intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid a dezorientace.

Ohňostroj může i zabíjet

Šok z takto markantních zvuků může způsobit potraty březích kopytníků, rušit hnízdící ptáky i ostatní zvířata. Navíc, pokud se jedná o zvířata žijící ve stádu, u nich může dojít ke splašení, následným zlomeninám končetin, případně i k ušlapání. „Je potřeba si zcela nesobecky uvědomit, že něčí radost může znamenat něčí strach. Děkujeme za Vaši ohleduplnost a za to, že se s ohňostrojem odeberete do vzdálenosti, která zvířatům umožní prožít i konec roku tak, jak potřebují.,“ doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská.