Svátek Tří králů ožívá: Průvody, koncerty a sbírky ve středočeských městech

Foto: Městské kulturní centrum Příbram

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Svátek Tří králů, který se slaví 6. ledna, je dvanáctým dnem Vánoc a zároveň jejich ukončení. Připomíná příběh o mudrcích z Východu, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíši Kristu.

Svátek Tří králů se slaví řadou tradic a zvyků. Koledníci Tříkrálové sbírky chodí od domu k domu v kostýmech tří králů. Na dveře domů píšou iniciály K+M+B znamenající latinské Christus mansionem benedicat (Kristus ať požehná tento dům).

„Koledníci jsou poslové dobré zvěsti, rozdávají lidem radost a současně jim nabízejí příležitosti, jak začít nový rok dobrým skutkem. Dárci tak mohou být solidární s těmi, kteří se bez cizí pomoci neobejdou,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku tradičně organizuje.

Pomoc potřebným

Tříkrálová sbírka je důležitým zdrojem financí pro mnoho charitativních organizací, které pomáhají lidem v nouzi. Pomáhá například nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným skupinám lidí.

I vy se můžete zapojit do Tříkrálové sbírky. Pokud potkáte koledníka, neváhejte ho podpořit. Vaše příspěvek pomůže těm, kteří to potřebují. Kromě tradičních koledníků můžete podpořit sbírku také online . Na webových stránkách Tříkrálové sbírky si můžete vybrat charitu, které chcete darovat, a zaplatit online nebo převodem na účet.

Středočeský kraj nabízí celou řadu tříkrálových akcí pro děti i dospělé.

Příbram opět s velbloudy

Příbram zahájí Tříkrálové oslavy 6. ledna tradičním průvodem. V 15 hodin vyrazí od radnice průvod se třemi králi na velbloudech, směřující na náměstí T. G. Masaryka. Tuto akci pořádá Městské kulturní centrum Příbram ve spolupráci s Charitou Příbram a nabídne i vystoupení dětského sboru Jiráskáček. Sbírka z tohoto dne pomůže obnovit vybavení Denního stacionáře.

Benešovský koncert

V sobotu 6. ledna proběhne koledování v Benešově a přilehlých obcích. V neděli 7. ledna od 15 hod završí oslavy tradiční koncert Sukova komorního sboru v kostele sv. Anny. Farní charita Benešov takto podpoří místní charitativní organizace a projekty. Koncert nabídne nejen hudební zážitek, ale i možnost přispět na dobré účely.

Lánské zpívání

Následující den 7. ledna, přivítají Lány Tříkrálové zpívání u betléma. Před obecním úřadem se od 16:00 hodin sejdou obyvatelé k společnému zpívání koled s Violkou a Vojtěchem. Tuto akci podporuje Charita Česká republika a její součástí bude i možnost odnést si požehnanou tříkrálovou křídu.

Koncert na ČT1

Pokud se vám vůbec, ale vůbec nikam nechce, je tu další možnost. V neděli 7. ledna od 18 hodin bude živě vysílat ČT 1 tradiční Tříkrálový koncert z  Brna. Sál Městského Divadla Brno rozezní  přední jména tuzemské hudební scény jako Bára Poláková, Ben Cristovao nebo Čechomor. Tradiční  koncert pořádá Charita Česká republika a Diecézní charita Brno.

Koncertem  provede Martina Kociánová a Jan Čenský. Přinese také příklady, kde peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají. K vidění budou reportáže z Azylového domu sv. Gerarda pro matky s dětmi v Brandýse nad Labem, Domova se zvláštním režimem Charity Česká Kamenice a Denního stacionáře Šimon pro lidi s duševním handicapem v Jeseníku.

Možná vám dnes na dveře zaklepou koledníci Tříkrálové sbírky. Ale pokud na koledníka nenatrefíte, a přesto chcete pomoc byť malým darem lidem v nouzi, můžete poslat i dárcovskou SMS jednorázovou nebo trvalou na číslo 87 777:
DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90
DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190

Více zde.

Přehled vybraných akcí