Pod líbivým názvem omamné látky často číhá i smrt

MUDr. Hana Farná na pracovišti TIS FN Praha

Česká drogová scéna ráda experimentuje a tuzemští narkomani jsou pokusnými králíky pro producenty syntetických drog. U řady látek totiž není známo jejich složení a jejich účinek na lidský organismus. O rozhovor jsme požádali MUDr. Hanu Farnou z Toxikologického informačního centra FN Praha.

Co jsou to vlastně nové drogy?

Tímto pojmem jsou míněny substance, které nejsou v zákoně o omamných látkách, protože není zatím dost údajů, aby je bylo možné zařadit mezi látky zakázané nebo regulované. Mají různé formy, jako například bylinky v sáčcích, tablety, prášek, drť, nebo jsou nabízeny tekutina. Ve svém základu jsou to kanabinoidy, amfetaminy nebo se jedná o varianty pervitinu.

Většina syntetických drog má svůj původ ve pharmacii

Jsou nové drogy látky vzniklé výhradně chemickou cestou?

Ne, ty cesty jsou dvě. Jednak jsou to přírodní látky, jednak chemické preparáty. Možná je i kombinace obojího. Typickým příkladem kombinace jsou kanabinoidy. Mohou být i syntetické, jinak řečeno nejasně definované, a mohou jimi být napuštěny i běžné bylinky. Z toxikologického hlediska to znamená, že pokud je nejasný původ, je nejasný také toxický potenciál. V tom jsou takové látky velmi zrádné a jejich působení předem jen těžko odhadnutelné.

Proč vlastně vznikají nové syntetické drogy?

To má hned několik příčin. Za sociálního hlediska poptávka roste. Čím více se uzavírají lidé do sebe, tím obtížněji navazují mezi sebou vazby. Tyto látky, stejně jako třeba alkohol, odbourávají zábrany. Zase jednoduchý příklad. Tak zvané taneční drogy vyvolávají potřebu fyzického dotyku s druhou osobou. Další příčinou rostoucí obliby syntetických drog je to, že pokud by byly využívány jen přírodní omamné látky, nebude nabídka stačit poptávce drogové scény. Dalším faktorem je samotná výroba syntetických drog. Samotný proces není tak složitý, jako například přísně sledovaný farmaceutický výzkum a výroba farmak. A pak je tu také relativní dostupnost dílčích látek a preparátů na trhu. A v neposlední řadě díky tempu růstu druhů syntetických drog a možností jejich prodeje je tu právní aspekt, co je dovolené a co už zakázané.

Co je cílem z hlediska vývoje syntetických drog?

Taneční drogy jsou distribuovány zejména při hudebních produkcích pro náctileté

Jednoznačně nástup účinku. Ten se dá navíc urychlit kombinací těchto látek nebo jejich společnou konzumací s alkoholem i dalšími látkami. Časové vektory se pak sčítají a taková směs účinkuje téměř okamžitě a pro laika neodhadnutelně. V tom je velké nebezpečí a zdravotní riziko.

Mění se v tomto důsledku i činnost Toxikologického informačního centra?

Sama podstata konzultací všem, co potřebují znát účinnost omamných látek, zůstává stejná. Obracejí se na nás jak laici, tak i třeba složky IZS. Co je ohromný rozdíl je počet informací, které musíme zpracovat, aby naše pomoc byla volajícím co nejucelenější pro jejich efektivní činnost. Od posádek vozů záchranné služby, přes policejní hlídky i koncové volající. U nich dochází třeba na to, že nevědí, co mají dělat s otravou, kam nové drogy spadají.

Dochází u posledně jmenované skupiny i k nějakým paradoxům?

Ale ano, i když výjimečně. Před několika měsíci jsem měla telefonát, kdy jistý mladík tvrdil, že se otrávil při čištění kožené bundy určitým sprejem, že se látky nadýchal a neví, zda má volat záchranku. Deset minut jsme si povídali s výsledkem, že nečistil žádnou bundu, ale intoxikoval se vdechováním tohoto spreje, protože má afrodiziakální účinky a on se chystal na rande. Místo na něm ale skončil na pohotovosti. Těch úsměvných historek je ale pomálu.

V poslední době se hodně hovoří o formách prodeje zejména syntetických drog. Jsou systematicky přidávány i do běžně dostupných poživatin pro maloobchodní prodej nebo je to záležitost jen speciálních obchodů?Jak jsme na tom my, v Česku?

Atraktivní podoba drogy v želatinových medvídcích

EDIBLES – slovo z angličtiny, znamená poživatiny – prodejci tak nazývají  bonbóny, želé, cukrovinky, sušenky, sladké pečivo. Nejčastěji jde o želé bonbóny různých tvarů (medvídci, kroužky, tvary ovoce…). V těchto potravinách jsou přimíchány návykové látky. V ČR především syntetické kanabinoidy nebo i výtažky z kratomu. V zahraničí je nabídka ještě pestřejší. EMCDDA (Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost) zahrnuje do edibles i nápoje – už i v ČR se vyskytly edibles ve formě kávy, čaje nebo piva.
Prodej zatím není nijak regulovaný.

Jaká je tendence vývoje nových syntetických drog?

Syntetických drog jsou desítky a vznikají stále nové. Velmi často jsou jejich základem legální léčiva nebo volně dostupné chemické látky, které ovlivňují centrální nervový systém. Jindy výrobci pozmění chemickou strukturu již zakázaných psychoaktivních látek – odtud jejich označení – designéři drog. Jde o variantu nějaké účinné psychoaktivní látky, která se jí podobá účinky, ale její složení je odlišné. Většinou je ale takto vzniklá nová droga více nebezpečná, než ta původní. Převažující část nových syntetických substancí se dnes vyrábí na zakázku v Číně, v běžných chemických a farmaceutických laboratořích. Jsou „designovány“ tak, že konečný produkt nespadá pod zakázané látky. Produkty mají atraktivní názvy, které však nic nevypovídají o jejich chemickém složení. Prodejci syntetických drog jim dávají chytlavé názvy jako například Benzo-Fury, EL Magico, Ex, apod. Názvy však nic neříkají o chemickém složení těchto drog a mnohdy jej neznají ani samotní prodejci. Z tohoto důvodu je jejich užití velmi riskantní.

Jakou roli v prodejních místech sehrává Holandsko a jak to vypadá v ČR?

Syntetické drogy a pak zejména konopí se prodávaly v Holandsku ve specializovaných obchodech známých jako Headshop, Amsterdam Shop, Euforia Shop, Smartshop. V ČR byla rozsáhlá síť obchodů uzavřena, některé dnes opět vznikají. Drogy jsou prodávány jako sběratelské předměty, kdy se na dveřích příslušného obchodu může objevit například cedulka, která slibuje sběratelům novou kolekci. Dále jsou NSD prodávány jako přísady do koupele, rostlinná hnojiva, vykuřovací směsi. Mnohé jsou opatřené nálepkou not for human consumption. Obchodníci ze strachu před postihem už na obaly svých produktů nedávají vůbec žádné informace. Dávkování, účinnou látku, efekt na psychiku, možné komplikace – nic z toho se teď zákazník nedozví.

Použila jste termín jste NSD drogy. Co to je?

Chemické názvy NSD jsou pro laika složité a pro dané látky většinou neexistuje jeden obecně přijímaný název, jako například heroin nebo pervitin. Jde o pestrou škálu látek s různým účinkem. Patří sem látky stimulující, euforizující i sedativní. Řada z nich je distribuována v tabletové formě a vydávána za drogu extázi nebo za něco, co má podobné účinky. V některých případech se jedná o halucinogenní látky, které jsou vydávány za LSD nebo například „halucinogen s podobným účinkem jako LSD nebo mezkalin.

Jaká jsou hlavní rizika užití těchto těžko definovatelných omamných látek?

Už jen termín termín legal highs odkazuje na to, že se jedná o látku legální. Konzument si ji kupuje legálně v kamenném obchodě nebo volně na internetu a předpokládá, že jde o nezávadnou a svým způsobem třeba i schválenou, něco jako legální alternativu k alkoholu. Vždyť kdyby to bylo škodlivé, bylo by to přece zakázané … Oč jsou syntetické náhražky dostupnější, o to jsou nebezpečnější. Z důvodu neověřených účinků, nejasného složení, koncentrace účinné látky jsou konzumenti NSD pokusnými králíky ve všemi riziky. Taktéž nejsou známa dlouhodobá rizika užívání. Většina informací o účincích těchto látek je dostupná pouze ze sdělení experimentátorů, kteří své zkušenosti prezentují např. prostřednictvím internetu, nebo z případů, kdy byl intoxikovaný jedinec hospitalizován v souvislosti s užitím některé z těchto látek.

Můžete uvést praktický příklad důsledku působení NSD drogy?

Uživatel očekává nájezd dříve a vezme další dávku, případně to ještě zkombinuje s další drogou. Bohužel to však může dopadnout tak, že uživatel zemře na selhání orgánů v důsledku přehřátí organismu.

Jaké jsou zjevné příznaky intoxikace?

Jedná se o poruchy srdečního rytmu, nepřirozené bušení srdce – zátěž pro oběhový systém, hypertenze, špatné prokrvení periferních tkání. Ze zažívacích obtíží po intoxikaci následuje
nevolnost, dále silné zatínání zubů, tiky ve svalech, rychlé a trhavé pohyby očí, vyčerpání s možným následkem kolapsu. V dlouhodobém působení je známa souvislost se vznikem Parkinsonovy choroby. Toxicita také závisí na na způsobu užití drogy. Konzumenti označují také výrazné riziko rychlého rozvoje psychického návyku – nutkání k další dávce.