Proč je dobré mít doma hlásič požáru? Dokáže včas zjistit a upozornit na nebezpečí

Zdroj: HZS Pardubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Pomocí hlásiče požáru předejdete vysokým škodám, požáru domu nebo bytu a případným zraněním osob. Je to jednoduché zařízení, které obsahuje v jedné krabičce všechny komponenty, potřebné pro spolehlivou detekci kouře a vyvolání poplachu.

Jedná se o finančně dostupnou věc, kterou lze i jednoduše nainstalovat, například pomocí vrutů. Dokáže fungovat nezávisle na jiných zdrojích energie a stačí mu běžné baterky. „Čidla hlásiče dokáží na požár upozornit uživatele domácnosti, kterým tak umožní nebezpečí zlikvidovat již v zárodku či ohrožený prostor včas opustit a přivolat hasiče,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Podle zkušeností záchranářů je včasné zjištění požáru rozhodující pro záchranu lidských životů a také zvyšuje šance na přežití. Největší nebezpečí hrozí v noci, když lidé spí a nikdo si tak požáru nevšimne a nezalarmuje ohrožené osoby.

Hlavními výhodami autonomního hlásiče požáru patří jednoduchost nainstalování i uvedení do provozu. Požární hlásič však v žádném případě nezabrání vznícení věci. Zareaguje na hoření a předá dále poplachovou informaci. Jednoduše spustí alarm, který obyvatele domu nebo objektu vzbudí nebo upozorní na požár. Také může současně odeslat hlášení na telefon.

Vhodné umístění:

  • v ideálním případě ve všech obytných místnostech bytu / domu + garáži,
  • v případě montáže jednoho hlásiče v bytě vždy v centrální části bytu, např. chodbě (kam ústí jednotlivé místnosti),
  • v místnosti vždy doprostřed stropu (dle doporučení min. ve vzdálenosti 60 cm od stěny a ve výšce max. 6 m od podlahy),
  • v bytových domech, ubytovnách apod. i ve společných prostorech každého podlaží domu,
  • v místech s předpokládaným vznikem požáru (garáže, dílny).