Muži z Vysočiny chtěli koupit vozidla v cizině. Jeden tak přišel o více než 2 miliony

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Při nákupu aut či pracovních strojů v zahraničí může důvěřivý člověk snadno přijít o peníze. Stačí natrefit na podvodníka a předem poslat požadovanou částku na jeho účet. Dva z těchto případů, které by měly být varováním pro ostatní, dnes zveřejnila mluvčí policie Michaela Lébrová.

První z mužů zareagoval na inzerát nabízející prodej traktoru Fendt s nakladačem za částku 87 000 EUR. „Následně s ním navázala komunikaci osoba, která mu obchod potvrdila, emailem zaslala fakturu na koupi traktoru a společně se domluvili na podmínkách vyzvednutí a převzetí pracovního stroje,“ uvedla mluvčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Muž požadovanou částku zaplatil a poté odjel do Německa, aby stroj převzal. „V den, kdy mělo dojít k vyzvednutí traktoru, se na smluveném místě stroj nenacházel, zjistil, že společnost, která traktor prodávala, neexistuje a prodejce, se kterým komunikoval, se stal nekontaktní,“ doplnila mluvčí.

Druhý případ, kdy důvěřivec přišel „pouze“ o 11 000 EUR, se týkal prodeje ojetého auta inzerovaného na zahraničním portálu. Muž si vybral vozidlo Peugeot v hodnotě téměř 15 000 EUR a domluvil se s prodejcem na zaplacení zálohy. Když ale později dorazil do Itálie, aby vozidlo vyzvedl, na smluveném místě nikoho nenašel. „V regionu obdobnou společnost prodávající vozidla sice nalezl, k podvodníkovi se ale nedopátral, neboť uvedená společnost předmětné vozidlo neinzerovala. Následně také ustala veškerá komunikace s prodejcem,“ dodala Michaela Lébrová.

Jak se podvodům bránit?

· Myslete na to, že platby předem jsou rizikové

· Nejednejte unáhleně, vše si dobře promyslete

· Čtěte recenze týkající se internetových portálů, obchodů a prodejců

· Mnohé se dá vyčíst i v komentářích, popřípadě dohledat informace o prodejcích od lidí, kteří mají s prodejcem zkušenosti

· Na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců

· Nenechte se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou

· Buďte obzvláště obezřetní, když na vás při placení vyvíjí prodávající nátlak

· Podezřelé je, pokud začne prodávající požadovat různé poplatky nebo peníze navíc za nějaké služby