Město Hodonín spustilo službu sdílených kol

Foto: Město Hodonín

HODONÍN – Od pondělí mohou občané i návštěvníci města Hodonín využívat novou službu sdílených kol. Cílem této služby je nabídnout lidem alternativu k automobilové dopravě a umožnit jim rychlý přesun z jedné části města do jiné.

Od pondělí 15. dubna funguje v Hodoníně služba sdílených kol společnosti Nextbike. Po městě bude umístěno 80 jízdních kol na 30 stanovištích dostupných na co největším území. Prvních 15 minut je v Hodoníně zdarma, dalších započatých 30 minut je za 28 Kč, stejně jako každá další půlhodina. Kde budou sdílená kola umístěna najdete podle mapy. „Snažili jsme se obsáhnout celé území města, tedy jak obytné čtvrti, tak i místa, kam lidé často jezdí včetně nákupních center, zoo, jezu, koupaliště a dalších. Kola jsou v majetku firmy, město má s nimi smlouvu, včetně tzv. rebalancingu, což znamená, že v dohodnutých intervalech vrátí kola zpět do míst, která patří k nejfrekventovanějším tak, aby zde byla k dispozici pro další uživatele,“ popsal místostarosta Ondřej Fialík. Pravidelnou kontrolu míst, svoz kol na jednotlivá stanoviště i jejich servis bude po celou dobu zajišťovat pracovník společnosti Nextbike.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pro zapůjčení kola je nutné stáhnutí aplikace od společnosti Nextbike. Zde se uživatel zaregistruje a propojí účet s platební kartou. Dále jen načte QR kód na rámu kola na vybraném stanovišti, zvolí v aplikaci „půjčit kolo“ a kolo se tímto odemkne pro novou jízdu. K dispozici je občanům rovněž telefonní linka, na kterou mohou zavolat, ti, kteří nedisponují chytrým telefonem pro využití aplikace. Prvních patnáct minut zápůjčky je zdarma, za každou další započatou půlhodinu zaplatí lidé 28 Kč. „Hodonín není tak rozlehlý, je rovinatý, takže i pomalejší jezdec se za čtvrthodinu dostane tam, kam potřebuje. Doufám, že Hodoňáci si to v co největší míře vyzkouší a uvítají, že kolo mohou pro zkrácení cesty používat,“ dodal místostarosta. Město Hodonín zavádí službu v pilotním projektu prozatím na 14 měsíců. „Na základě našich zkušeností bývá právě ve městech, kde každý kolo má a jsou zde podmínky vhodné pro jízdu na kole, nejvíc uživatelských účtů. Lidem odpadne strach o vlastní kolo a spousta výpůjček se koná bez plánování. Nemusí se tak ráno rozhodovat, zda kolo celý den využijí, ale jdou třeba pěšky do práce, zpět kolem stanice Nextbike, kde si kolo vypůjčí a zkrátí cestu,“ uvedl zástupce společnosti Nextbike Daniel Rambousek.