Hliník jako aktuální trend současného stavitelství

Hliník představuje materiál s širokými možnostmi uplatnění. Stále častěji se prosazuje i ve sféře stavitelství. Kde konkrétně a jaké výhody má?

Proč zvolit hliníkovou střechu

Hliník je jedním z nejběžnějších prvků v zemské kůře. Přesto ve stavebnictví patřil poměrně dlouho k materiálům opomíjeným. Jeho vlastnosti ho však pro 21. století doslova znovuobjevily. Patří k nim především korozivzdornost či pevnost. Mimo to je stoprocentně recyklovatelný.

Širokou škálu různorodých možností využití nabízí i dnes. Mimo jiné tak představuje oblíbený prvek hliníková střecha. Toto provedení nabízí vysokou odolnost vůči mechanickým a povětrnostním vlivům. Úspěšně po desítky let odolává dokonce i UV záření. Hliníková střešní krytina je taktéž velmi lehká a může být proto použita i při renovacích a rekonstrukcích.

Hliník samozřejmě není jedinou možnou alternativou. Plechová střecha může být tvořena i pozinkovaným plechem. V takovém případě už musíme ovšem počítat s tím, že životnost je výrazně kratší, a to i při pravidelné péči. Vzhledem ke svým užitným vlastnostem je navíc hliníková krytina považovatelná také za ekonomické řešení. To je i důvod, proč nevolit měď, která stejně jako hliník sice nekoroduje, ale její pořízení je velmi finančně náročné.

Jaké výhody nabízejí hliníkové fasádní systémy

Stejné výhody lze pak využít také u fasádních systémů. Ty jsou adekvátně odolné vůči atmosférickému působení deště, slunce, větru, ale i sněhu. Navíc hliníková fasáda zaručuje dobrou úroveň tepelné a zvukové izolace. A samozřejmě i zajímavý estetický vzhled.

Hodí se tak na komerční nemovitosti, jako jsou banky, kancelářské budovy, hotely, úřady, prestižní autosalóny a haly. Použity však mohou být hliníkové fasády také u nemovitostí soukromého charakteru. Působí velmi elegantně a vtisknou nemovitosti moderní ráz.

Musí se však jednat o kvalitní výrobek z dílny spolehlivého dodavatele. Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH se již více než 75 let v celé Evropě úspěšně zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej právě hliníkových střešních, solárních a fasádních systémů.