Ztráta dítěte: Noční můra každého rodiče a jak se s ní vypořádat

ilustrační foto

KRÁLOVÉHRADECKO – V loňském roce se podle policejních statistik ztratilo 1 394 dětí, což je alarmující číslo, které vyvolává obavy u rodičů po celé zemi. Ztráta dítěte je jednou z nejstresovějších situací, které mohou rodiče zažít. Příkladem je nedávný případ na Jičínsku, kde rodiče nahlásili pohřešování svého nezletilého syna, který měl jet za svým kamarádem, ale domů se již nevrátil.

„Do pátrání se okamžitě zapojilo hned několik policejních hlídek a na pomoc byl přivolán i policejní psovod. Policisté prověřili lokality, které byly vytipovány jako nejpravděpodobnější místa, kde by se pohřešovaný mohl nacházet. Chlapce se naštěstí podařilo najít během necelých dvou hodin od nahlášení jeho pohřešování,“ sděluje policejní mluvčí Lucie Konečná.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Důležitá čísla a důvěra

Naučení dětí číslům tísňového volání, jako jsou 112, 158, 155, 156 a 150, může být rozhodující. Stejně tak je důležité pečlivě si ověřovat, komu dítě svěřujete, ať už je to vedoucí kroužku nebo chůva.

Rady pro rodiče

V případě pohřešování dítěte je důležité zachovat klid a nepanikařit. Čím mladší dítě, tím rychleji by měla být kontaktována Policie České republiky. Mějte přehled o aktivitách vašeho dítěte, jeho kamarádech a oblíbených místech. V případě pohřešování je také důležité šetřit baterii mobilního telefonu dítěte a být schopni poskytnout policistům popis oblečení a přesný čas posledního setkání.

Připravenost je klíčová

Mějte vždy po ruce aktuální fotografii svého dítěte a udržujte kontakt s jeho přáteli a jejich rodiči. Připravenost a informovanost mohou výrazně zvýšit šance na rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaného dítěte.