Síla solidarity: Předání cisteren městům a obcím v Královéhradeckém kraji

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Neděle 19. května byla pro hasiče v Královéhradeckém kraji zvláštním dnem. Stanice Hasičského záchranného sboru otevřely své brány veřejnosti a slavnostně předaly několik vyřazených cisteren, které budou nově sloužit jednotkám dobrovolných hasičů.

Na stadionu Hasičského záchranného sboru se sešli zástupci měst a obcí, aby převzali osm cisternových automobilových stříkaček v technickém provedení. Mezi příjemci byly Ohnišťany, Velké Petrovice, Mostek, Bohuslavice nad Metují, Lhoty u Potštejna, Libáň, Dvůr Králové nad Labem – Žireč a Pec pod Sněžkou. Dokonce i Police nad Metují obdržela vozidlo do zápůjčky.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„V uplynulých dvou letech jsme u HZS Královéhradeckého kraje provedli zásadní obměnu techniky, vyměněna byla všechna provovýjezdová zásahová vozidla – cisternové automobilové stříkačky v technickém provedení. Nepotřebnou techniku, jejíž průměrné stáří je 15 let, dále převádíme do majetku měst a obcí pro jednotky sborů dobrovolných hasičů, kde nahradí mnohdy i desítky let starou a již nevyhovující techniku,“ uvedl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.

HZS Královéhradeckého kraje má v plánu v letošním roce předat další sedm CAS 20 v technickém provedení a jednu CAS 32, což je cisterna pro velkoobjemové hašení.

Stáří předávané techniky se pohybuje v průměru kolem 15 let. Nejstarší vozidlo pochází z roku 1998 a nejmladší je z roku 2017. Tyto nové cisterny nahrazují zásahovou techniku starou více než čtyřicet nebo dokonce padesát let. Například v Velkých Petrovicích nový CAS 24 T815 (r. v. 2002) nahradí dosavadní 55 let starou CAS 32 T138 (r. v. 1968).

Po převzetí cisteren od HZS plánují některá města další posun své stávající zásahové techniky jiným jednotkám SDH. Město Pec pod Sněžkou se zavázalo převést svůj speciální požární automobil CAS 16 MAN jednotce sboru dobrovolných hasičů v Malých Svatoňovicích. Podobně bude město Dvůr Králové nad Labem (Žireč) předávat požární techniku, ale příjemce zatím není určen.