Fantomové tváře mrtvých námořníků se na moři zjevovaly řadu dní

Fantomové tváře. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Pokud se myšlenky nějakým způsobem manifestují na fotografiích, znamená to, že se jakési cizí realitě podařil průlom do našeho světa. Někdy se však alternativní realita zviditelňuje, aniž by o to někdo nějak usiloval. Potom se stává, že celá řada svědků vidí nejen na fotografii, ale často přímo „in natura“ věci, které na daném místě nemají co pohledávat.

Nešťastní námořníci

Pozoruhodným fenoménem jsou kupříkladu takzvané fantomové tváře, které pozorovala posádka tankeru S. S. Watertown přímo ve vlnách oceánu. Tento jev se několikrát opakoval, tváře se navíc podařilo vyfotit.

Tanker Watertown patřící newyorské rejdařské společnosti Cities Service Company se v prosinci 1929 plavil ze San Pedra v Kalifornii k Panamskému průplavu. Námořníci James Courtney a Michael Meehan čistili cisternové nádrže, ale asi si počínali příliš neopatrně  – každopádně se otrávili jedovatými benzinovými výpary. Před západním pobřežím Mexika byli pohřbeni v souladu s námořními zvyklostmi v moři.

Fantomové tváře

Ovšem již následujícího večera spatřil první důstojník tváře obou nebožtíků ve vlnách za zádí tankeru. Když jejich hlavy i v následujících dnech doprovázely loď, zpráva se rychle roznesla, a než tanker dorazil do Panamského průplavu, nebyl mezi členy posádky téměř nikdo, kdo by děsivé hlavy nespatřil.

Tváře se tak objevovaly každý den, ale jen v určitou dobu – krátce před večerním soumrakem. To byla doba, kdy byla pohřbena jejich těla. Hlavy prý byly od sebe vzdáleny asi 3 metry, a bylo je možné pozorovat po dobu asi deseti vteřin. Pak se opět jako by rozplynuly, aby se o chvíli později ukázaly znova. Tváře měly nadživotní velikost a celé to vypadalo, jako by je nesly hřbety vln.

Fotoaparát

Zjevení zmizelo, jakmile tanker opustil vody Pacifiku. Když doplul do New Orleansu, podali kapitán Keith Tracy a lodní inženýr Monroe Atkins na pobočce společnosti zprávu o tomto záhadném jevu. A tak než se tanker vydal na zpáteční cestu, obdržel první důstojník Maat od zástupců společnosti kvalitní fotoaparát.

Jakmile loď vplula do vln Pacifiku, už tu byly i fantomové tváře. Kapitán pořídil šest snímků a film pak zavřel do sejfu ve své kabině. Při příští návštěvě New Orleansu jej předal zástupci společnosti, který jej odvezl do hlavního sídla v New Yorku. Zde byl film vyvolán profesionálním fotografem. Na pěti snímcích se nic zvláštního rozeznat nedalo – ten šestý však vyvolal opravdovou senzaci!

Senzace

Ve zčeřených vodách za zádí lodi se na něm dají jasně rozpoznat obě tváře. Courtneyho hlava přitom není tak zřetelná jako hlava Meehana, která vypadá neuvěřitelně živě.

Zástupce společnosti dal negativy i snímky prověřit u jedné detektivní kanceláře, kde došli k závěru, že se nemůže jednat o falzifikát.

Při třetí plavbě tankeru od tragické smrti obou námořníků se tváře objevily již jen několikrát. Později už je nikdo nespatřil. Událost ale nebyla zapomenuta – ona fotografie byla zveřejněna ve firemním časopise Service v roce 1934 a zvětšená kopie snímku zdobila ještě řadu let přijímací halu centrály společnosti Cities Service Company.

Z jakého důvodu se ale tváře objevovaly? To dosud nikdo neví…