Šedý zákal. Když se objeví po první operaci znovu

Zdroj: shutterstock

Operací šedého zákalu problémy končit nemusí. Může se totiž stát, že se šedý zákal objeví znovu. O co se jedná a jak jej lze řešit?

S přibývajícím věkem roste pravděpodobnost výskytu tzv. šedého zákalu. U lidí ve věku 65 až 75 let postihuje toto oční onemocnění přibližně polovinu, zatímco u lidí nad 75 let se jedná o více než 70 %.

Zakalení čočky

Odborně se onemocnění nazývá katarakta a je většinou spojeno s přirozeným stárnutím oční čočky. Dotyčný postupně registruje zhoršené vidění. Dochází totiž k zakalení oční čočky, která je za normálních okolností čirá. Zakalení se postupně zvětšuje, a vidění se tak zhoršuje. Obraz se stává zamlženým, rozostřeným a ztrácí se sytost barev. Při neřešeném stavu hrozí až oslepnutí, které ročně postihuje desítky milionů lidí zejména v rozvojových zemích. Řešením problému je operace.

Operace primárního šedého zákalu

V ČR se tyto oční operace provádějí běžně a mají standardně velmi dobrou úroveň. Obecně platí, že operace jednoho oka je krátká, trvá cca 15 minut. Pojišťovny hradí operaci šedého zákalu v plné výši včetně implantace základní umělé nitrooční čočky (původní zakalenou je nutné odstranit). Vidění je pak většinou nastaveno tak, že pacient vidí dobře do dálky a na čtení používá brýle. Existují ale i jiné možnosti, za které si klient musí připlatit.

Stalo se vám

Paní Jarmila ve svých 77 letech prodělala operaci katarakty: „Bylo až neuvěřitelné, jak jsem po operaci skvěle viděla – drobná písmena v novinách, smítka na koberci a barvy byly krásně jasné. První rok bylo vše v pořádku, avšak druhý rok po operaci se mi zrak začal rychle zhoršovat, a to do blízka i do dálky. Abych mohla číst knížku, musím mít brýle na blízko a ještě lupu.“

Druhotný šedý zákal

U paní Jarmily bohužel došlo k tzv. druhotnému šedému zákalu, který se projevuje zamlženým, neostrým viděním. Jak již bylo řečeno, při první operaci se umělá nitrooční čočka vkládá do pouzdra původní čočky. Pouzdro se ponechává záměrně jako opora čočky. Je čiré a velmi tenké. Někdy se ovšem stane, že dojde s reakcí s umělou čočkou a pouzdro se ztlušťuje. Světlo se pak rozptyluje a znemožňuje ostré vidění. K tomuto problému dochází přibližně u 10–15 % pacientů. Může se tak stát již několik měsíců po první operaci, nejčastěji se tak ovšem stává po dvou až třech letech.

Následná operace

Druhotný šedý zákal není považován za komplikaci původní operace šedého zákalu a údajně ho není možné předem nijak ovlivnit. Naštěstí jej lze odstranit zákrokem (zpravidla prováděným ambulantně), který sám o sobě trvá přibližně 20 minut. Principem je odstranění nežádoucí vytvořené hmoty. Návrat zrakové ostrosti může být plný nebo jen částečný, a to v závislosti na konkrétních změnách, ke kterým došlo. Odstranění druhotného šedého zákalu je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami.