FOTO: Problémy zažehnány! Děti ze základní školy v Chlebovicích budou mít unikátní tělocvičnu

Foto: Město Frýdek-Místek

FRÝDEK-MÍSTEK- Děti z frýdecko-místecké části Chlebovice se konečně dočkají tělocvičny. Unikátní bude v tom, že bude stát nad školkou na sloupech zapuštěných do země. Základní škola o novou tělocvičnu již dlouhodobě usilovala, přesto se přes množství problémů nedařilo stavbu realizovat. Ty už jsou ale nyní minulostí a příští rok v létě by snad mohla být hotová. Stavba sportoviště se ovšem neobejde bez omezení pro děti.

Historie problémů projektu tělocvičny

Přípravy na nové sportovní zázemí školáků z Chlebovic započalo ještě bývalé vedení radnice. Kvůli řetězení problémů však došlo k patové situaci a velké časové prodlevě. Nové osazenstvo radnice nakonec přece jen zajistilo dodání projektu a vypsalo výběrové řízení. „Bohužel se tak stalo v době, kdy ceny stavebních materiálů několikanásobně narostly v souvislosti s covidem a ruskou agresí na Ukrajině. Zájemci nakonec odstoupili z finančních důvodů. Následně pokračovaly problémy s projektantem, který odevzdal dílo s několikaletým prodlením. Ke zvratu a odstranění patové situace došlo, když nové vedení vyměnilo projektanta. I přes komplikovanou situaci radnice dál usilovala o zahájení výstavby tělocvičny a další péči o školu jako takovou,“ sdělila mluvčí města Frýdek-Místek Jana Musálková Jeckelová. Doplnila, že loni v létě projekt tělocvičny podrobili celkové revizi a začali shánět nového zhotovitele.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nebude jen tělocvična, ale i nová učebna

Po dobu výstavby tělocvičny je nutné zajistit dětem z mateřinky a také školákům z některých ročníků základní školy náhradní prostory. Útočiště pro konec letošního a pro celý příští školní rok najdou v prostorách budovy fary a sousední hasičské stanice.

Tělocvična bude nad školkou z důvodu nedostatku místa pro samostatnou stavbu. Sloupy budou umístěné do kalichu základových patek a objekt tělocvičny bude ležet na monolitických železobetonových pilotách. Jeho kostru bude tvořit prefabrikovaný železobetonový skelet. „Občané si mohou pro srovnání představit Novou budovu Národního muzea v Praze, původně objekt Federálního shromáždění,“ uvedl náměstek pro investice, finance a rozpočet města Frýdek-Místek Jiří Kajzar.

Foto: Město Frýdek-Místek
Foto: Město Frýdek-Místek

Největší z železobetonových prvků měří 13 metrů a váží přibližně 13 tun, i doprava na místo tak bude oříškem. Součástí bude vybudování proskleného krčku-vestibulu mezi budovami mateřské a základní školy. Tak jako nad školkou vznikne tělocvična, nad základní školou vznikne učebna alternativní výuky. Stejně jako tělocvična bude přístupná hlavním schodištěm umístěném ve vestibulu.

Vybudování tělocvičny v Chlebovicích vyjde město na 44,1 milionu korun, přičemž požádalo o dotaci z prostředků Národní sportovní agentury ve výši 29,8 milionu korun a čeká na její schválení.