Registrace na úřadu práce a přivýdělek. Vylučují se, nebo ne?

Ilustrační foto

Ztráta zaměstnání a pobyt na úřadu práce, vždy znamenají citelný zásah do rodinného rozpočtu. Není tedy divu, že při shánění nové práce mnozí sáhnou také po nejrůznějších brigádách, aby si alespoň trochu finančně polepšili. Je ovšem také pravdou, že ne každý má snahu se co nejrychleji vrátit do plného pracovního procesu a odvádět řádně daně, nýbrž raději různě kličkuje a snaží se vytěžit z dané situace maximum. Je přivýdělek, když jste na úřadu práce, nelegální? Nebo ho můžete s klidem v duši přiznat?

Odpověď na tuto otázku je stručná a jasná: Jak kdy.  Záleží totiž na Vaší konkrétní situaci – zdali pobíráte podporu v nezaměstnanosti, či nikoli.

Nekolidující zaměstnání

Jste zařazeni a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, ale nepobíráte podporu v nezaměstnanosti (např. již na ni nemáte nárok). Tehdy si můžete přivydělat v tzv. nekolidujícím zaměstnání. Za něj se považuje činnost na základě pracovního či služebního poměru nebo také činnost na základě dohody o pracovní činnosti (nikoli dohody o provedení práce), pokud váš měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Pro rok 2024 činí minimální mzda 18 900 Kč, výdělek z nekolidujícího zaměstnání nesmí tedy přesáhnout částku 9 450 Kč. Jedná se o hrubý příjem. Pokud byste měli v měsíci několik drobných přivýdělků, sčítají se.

Nekolidující zaměstnání je potřeba vždy včas nahlásit úřadu práce. Zároveň vám toto zaměstnání nesmí bránit ve spolupráci s úřadem práce při hledání nového zaměstnání a už vůbec ne v jeho přijetí.

Podpora v nezaměstnanosti

Druhou, a naprosto odlišnou, situací je pobírání podpory v nezaměstnanosti. Tehdy si nesmíte přivydělat nic, tedy v úvahu nepřipadá ani výše uvedené nekolidující zaměstnání.

Proč zůstávat v evidenci uchazečů

Po přečtení textu se nabízí otázka, proč, když už nepobíráte podporu, vůbec zůstávat v evidenci úřadu práce. Proč se nechat omezovat kolidujícím zaměstnáním s omezeným výdělkem? Důvod je jednoduchý. Pokud jste v evidenci uchazečů o zaměstnání, nemusíte si platit sami zdravotní pojištění, protože ho za vás hradí stát. Navíc u osob, které čerpají dávky v hmotné nouzi, je evidence přímo podmínkou, protože takováto osoba se musí snažit zvýšit si příjem svým vlastním přičiněním, tedy snahou najít si zaměstnání.