Jedinečná kniha o historii našeho regionu odhaluje skryté poklady starých map

Zdroj: VČM Pardubice

PARDUBICE – Na pardubickém zámku je k dispozici nová kniha, která vás vezme na fascinující cestu historií našeho regionu. Atlas starých map nabízí čtenářům přehled vývoje krajské samosprávy, ale i bohatý soubor map, které vás vtáhnou do minulosti.

Atlas starých map je dílem historika Jana Ivanegy z Východočeského muzea v Pardubicích. Na pokladně pardubického zámku ho můžete zakoupit už nyní. „Tato publikace není jen pro odborníky, ale snaží se zpřístupnit mapové dědictví široké veřejnosti přístupnou formou. Je ideálním průvodcem pro všechny, kteří mají zájem o historii a geografii Pardubického kraje,“ uvedl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Hranice Pardubického kraje vychází z územního členění státu z roku 1960, které již dnes neexistuje. V publikaci se dozvíte nejen o dynamickém územním členění státu v posledních sto letech, ale i o souvislostech, které tomu předcházely. Mapy souvisí také s uspořádáním státu v dané době.

Kniha vás provede správním vývojem Pardubického kraje, odhalí ale i význam světských vrchností a církevní správy, které tvořily podobu regionu. „Zaměřil jsem se také na vývoj historických cest a dalších komunikací jako určujícího fenoménu identity regionu, který byl odedávna na pomezí: křížily se zde trasy spojující sever a jih i východ se západem,“ objasnil historik Jan Ivanega. Mimo kartografů, map a pozoruhodných osobností regionálních dějin se hlavní hrdinkou knihy stala krásná východočeská krajina. Seznámíte se s její proměnou od původní divočiny až k rozorání mezí v padesátých letech 20. století.