Přijeďte na slavnostní zahájení kotvení lodi Danuvina Alacris na Mušově

zdroj: youtube.com kanál ZirkMan

BRNO-VENKOV – Archeologický ústav AV ČR Brno vás zve na slavnostní zahájení kotvení repliky římské lodi Danuvina Alacris, která bude po dva měsíce kotvit nedaleko návštěvnického centra Mušov – Brána do Římské říše. Přijďte do Návštěvnického centra a dozvíte se spoustu zajímavostí o působení římské armády na našem území.

V zázemí centra Mušov – Brána do Římské říše se 19. července po poledni setkáte s několika historickými skupinami římských legionářů. Po oficiálním zahájení se seznámíte s novými exponáty expozice, včetně římských zbraní a jejich replik. Představí je ředitel Archeologického ústavu AV ČR Brno Balázs Komoróczy a konzervátor a umělecký kovář Patrick Bárta. Poté si vyslechnete povídání o unikátní replice římské veslice Danuvina Alacris od tvůrce celého projektu Prof. Dr. Borise Dreyera s českým překladem. Následně předvede jedinečná skupina Štvanci představení římských jezdců v zázemí návštěvnického centra. A nakonec se odebereme slavnostním pochodem s římskými legionáři i jezdci k lodi Danuvina Alacris, s níž pak posádka poprvé vypluje. Držte si klobouky a taky nám držte palce! Těšíme se na vás,“ uvedlo centrum. Na Mušově bude loď kotvit od 19. července do 5. září 2024. Loď kotví díky pomoci Autokemp ATC Merkur Pasohlávky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Danuvina Alacris, věrná replika římské patrolovací lodi, bude letos jedinečnou atrakcí Návštěvnického centra Mušov – Brána do Římské říše. Repliku lodi typu lusoria podle originálních archeologických nálezů postavil v roce 2022 tým z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU) pod vedením Prof. Dr. Borise Dreyera v rámci projektu Evropské unie Interreg, Danube Transnational Programme, Living Danube Limes. Prezentace lodi Danuvina Alacris je výstupem projektu „Roman Trails – On the Trail of the Romans in the Weinviertel Region and in South Moravia“ (ID projektu ATCZ00143), který je spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg Rakousko – Česko 2021-2027. Technické zajištění prezentace lodi bylo podpořeno dotací z Jihomoravského kraje a Obce Pasohlávky.