NÁCHODSKO – Projekt Živoucí pomezí propojuje umění, přírodu a místní tradice prostřednictvím kreativních workshopů v krajině Kladského pomezí a Broumovska. Tento projekt je navržen tak, aby prohloubil lásku k regionu a vytvořil prostor pro nové zážitky a osobní růst.
Zájemci se mohou těšit na třídenní program plný pestrých aktivit, které zahrnují poutní vycházky, výtvarné i zvukové workshopy a performanci zaměřenou na jídlo. Program bude probíhat od pátku 13. září do neděle 15. září a je rozdělen do několika tematických bloků, které povedou zkušení lektoři.
Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Páteční poutní vycházka na Ostaš: Nahlédněte do nitra sebe i skal
První část programu, Poutníku, nahlédni do nitra sebe i skal, začne v pátek 13. září od 15:00. Tento workshop povede zkušený poutník Tomáš Gavlas a bude zaměřen na osobní reflexi a spojení s přírodou. Účastníci se vydají na stolovou horu Ostaš, kde budou mít příležitost zúčastnit se individuálních rozhovorů, rituálního sdílení jídla a diskutovat o tradici poutnictví.
Sobota ve znamení umění a kulturního objevování
V sobotu se program rozšíří o dva workshopy. Ráno proběhne výtvarný workshop Změna pohledu, který povede lektorka Kateřina Šichanová. Tento workshop bude zaměřen na pozorování krajiny a práci v plenéru. Účastníci budou zkoumat materiály v okolí Broumovských stěn, zaznamenávat realitu a vytvářet drobné prostorové intervence, které obohatí okolní prostředí.
Odpolední workshop s názvem Objev chutě krajiny povede Heidi Hornáčková a zaměří se na antropologii jídla. Účastníci budou zkoumat regionální tradice a kulinářské dědictví, vydají se na procházku lesem a naučí se, jak správně sbírat místní rostliny, byliny a houby. Tento workshop poskytne hluboký vhled do kulturního bohatství regionu a nabídne nový pohled na spojení mezi jídlem a krajinou.
Nedělní zvukový workshop: Lesní písně
Třídenní program uzavře v neděli zvukový workshop nazvaný Lesní písně pod vedením Edky Jarząb. Tento workshop se zaměří na hluboké naslouchání, improvizaci a zpěv. Účastníci budou mít příležitost objevit zvláštnosti akustiky skal a propojit je s dalšími přírodními zvuky, čímž vytvoří jedinečný zvukový zážitek.
Praktické Informace a registrace
Každý workshop má omezenou kapacitu, proto je doporučena včasná registrace. Vstupné na jednotlivé workshopy je 100 Kč, avšak při registraci na celý program je k dispozici zvýhodněná cena 300 Kč. Více informací o jednotlivých workshopech a možnost registrace naleznete na webových stránkách Muzea Náchodska.